Liga a 2-a / Dunărea rămâne pe 2 și după runda a 12-a

Liga a 2-a / Dunărea rămâne pe 2 și după runda a 12-a

Petrolul Ploiești a ratat șansa de a urca pe locul 2 în topul ligii a 2-a. Luni seară la Mogoșoaia, lupii galbeni au bifat a 4-a înfrângere stagională (toate pe teren propriu!) cedând cu 1-4 în fața penultimei clasate, Aerostar Bacău.

În urma acestei suprize, Dunărea Călărași își păstrează poziția secundă, cu 20 de puncte, la 3 lungimi de undă distanță de liderul U Craiova 1948, chit că n-a mai jucat cu Turris, partidă reprogramată pe 2 decembrie după ce oaspeții noștri au raportat nu mai puțin de 15 cazuri Covid.

Etapa viitoare, elevii lui Pustai vor juca sâmbătă, 21 noiembrie, de la ora 11.00, la Chiajna cu Concordia.

Etapa a 12-a

Ripensia Timișoara – CS Mioveni (amânat pentru 2 decembrie)

Viitorul Pandurii – Pandurii Tg. Jiu 4-3

Au marcat: D. Paraschiv (8 – 11 m, 32), C. Bădăuță (12), D. Buia ((0+4 – 11 m) / F. Acosta (42), C. Vaida (64), G. Dodoi (71)

CSM Slatina – Metaloglobus 1-0

A marcat: V. Gheorghe (69)

Fotbal Comuna Recea – Unirea Slobozia 2-0

Au marcat: A. Văsălie (23), A. Luboya (75)

CSM Reșița – Universitatea Cluj 2-1

Au marcat: Ad. Ilie (17), Cr. Danci (74) / Al. Pop 85)

FK Csikszereda – Concordia Chiajna 1-0

A marcat: M. Schieb (43)

FC Rapid – Farul Constanța 2-1

Au marcat: C. Hlistei (57 pen.), A. Sefer (83) / S. Măzărache (76)

U Craiova 1948 – SCM Gloria Buzău 1-1

Au marcatȘ M. Diallo (72) / C. Stoica (87)

Petrolul Ploiești – Aerostar Bacău 1-4

Au marcat: A. Vajushi (85 – pen.) / P. Popescu (31), C. Vraciu (40 – pen.), H. Ilie (60), Al. Zaharia (89)

Miercuri, 2 decembrie, ora 14.00

Dunărea Călărași – Turris Tr. Măgurele

Clasament

  1. U Craiova 1948       11   6   5   0   23-10 23
  2. Dunărea Călăraşi   10   6   2   2   15-10 20
  3. ASU Poli Timişoara 11   5   5   1   11-7   20
  4. Metaloglobus         12   5   4   3   14-9   19
  5. Viitorul Pandurii       11   6  1     4   23-20 19
  6. Petrolul Ploieşti      11   5   2    4   19-12 17
  7. Universitatea Cluj   10   5 2    3   14-8   17
  8. CS Mioveni                11   4   5    2     8-4   17
  9. Farul Constanţa        11   5   2   4   14-13 17
  10. Turris Tr. Măgurele 11   4   4    3   20-15 16
  11. Gloria Buzău           11   4   4   3   13-10 16
  12. FC Rapid                   10   5   1   4   16-18 16
  13. FK Csikszereda       11   4   3   4     11-10 15
  14. Ripensia Timişoara 10   5 0   5 12-19 15
  15. Unirea Slobozia   11   4 2   5 12-15 14
  16. CSM Reşiţa             11   4   2     5     7-15 14
  17. Fotbal C. Recea     10   3   2     5     17-21 11
  18. CSM Slatina             10   3   1    6     8-13 10
  19. Concordia Chiajna 12 2 3    7   15-17   9
  20. Aerostar Bacău       11   2 1   8   12-19 7
  21. Pandurii Tg. Jiu       12   1 1 10   10-29 4

Restanțe

Miercuri, 18 noiembrie, ora 14.00

Et. 11: Unirea Slobozia – CSM Slatina

Et. 11: SCM Gloria – Fotbal Comuna Recea

Joi, 19 noiembrie, ora 20.30

Et. 10: FC Rapid – Universitatea Cluj

Miercuri, 2 decembrie, ora 14.00

Et. 11: Universitatea Cluj – Farul Constanța

Et. 12: Ripensia Timișoara – CS Mioveni

Et. 12: Dunărea Călărași – Turris Turnu Măgurele

Etapa a 13-a

Sâmbătă, 21 noiembrie, ora 11.00

Unirea Slobozia – U Craiova 1948

Metaloglobus – Fotbal Comuna Recea

Pandurii Tg. Jiu – CSM Slatina

Turris Trunu Măgurele – Viitorul Pandurii

Concordia Chiajna – Dunărea Călărași

CS Mioveni – FK Csikszereda

Farul Constanța – CSM Reșița

Sâmbătă, 21 noiembrie, ora 15.15

ASU Poli Timișoara – Petrolul Ploiești

Duminică, 22 noiembrie, ora 11.00

Aerostar Bacău – FC Rapid

Luni, 23 noiembrie, ora 16.30

Univ. Cluj – Ripensia Timișoara