Luni seară la Mioveni s-a tras cortina peste runda a 9-a a ligii a 2-a la fotbal. Echipa locală, CS Mioveni a părăsit terenul învinsă, cedând cu 1-0 în fața clujenilor de la Universitatea. Unicul gol al meciului a purtat semnătura lui Negrean (59). U Cluj urcă pe 3 cu 17 puncte în vreme ce Mioveniul continuă pe 11 cu 10 puncte.
Sâmbătă la Slobozia, Unirea și Dunărea au remizat, 2-2, echipa noastră ratând în prima parte și un penalty prin Valentin Alexandru.
“Galben-albaștrii” se află pe 8 cu 13 puncte strânse în 7 jocuri.
Miercuri, 28 octombrie sunt programate nu mai puțin de 4 jocuri din cadrul etapei a 7-a. Dunărea se va deplasa la Timișoara pentru duelul cu ocupanta locului 4, ASU Poli (17 puncte), meciul fiind programat de la ora 15.00
Sâmbătă, în cadrul rundei a 10-a, echipa noastră va juca acasă cu Metaloglobus București, locul 2 cu 19 puncte, în acest moment.
Etapa a 9-a
Aerostar Bacău – Fotbal Comuna Recea 2-3
Au marcat: A. Moisi (4), C. Vraciu (78) / A. Văsălie (9), M. Coman (35-pen.), A. Bokmaz (62)
ASU Poli Timișoara – CSM Slatina 1-0
A marcat: Cr. Scutaru (43)
Gloria Buzău – Viitorul Pandurii Tg. Jiu (nu s-a disputat)
Unirea Slobozia – Dunărea Călărași 2-2
Au marcat: C. Toma (10 – pen.), Cr. Ene (71) / B. Șandru (2), M. Tudoran (47)
Metaloglobus București – FK Csikszereda 2-1
Au marcat: D. Bor (3 – autogol), Cl. Herea (89) / L. Bara (75)
Pandurii Tg. Jiu – Ripensia Timișoara 1-2
Au marcat: M. Remacle (3) / C. Tudor (42), C. Sîrbu (89)
Turris Tr. Măgurele – CSM Reșița 4-1
Au marcat: I. Cioinac (11), A. Voinea (23), Ad. Niță (28, 41) / A. Dudea (320
Concordia Chiajna – Farul Constanța 1-2
Au marcat: Fl. Borța (71) / Fl. Bălan (60), A. Banyoi (89)
Petrolul Ploiești – U Craiova 1948 0-1
A marcat: W. Baeten (12)
CS Mioveni – Universitatea Cluj 0-1
A marcat: Negrean (59)
FC Rapid a stat.
Clasament
- U Craiova 1948 8 6 2 0 22-9 20
- Metaloglobus 9 5 4 0 13-5 19
- Universitatea Cluj 9 5 2 2 13-6 17
- ASU Poli Timişoara 8 5 2 1 7-3 17
- Turris Tr. Măgurele 9 4 3 2 18-11 15
- Unirea Slobozia 9 4 2 3 11-10 14
- Petrolul Ploieşti 8 4 1 3 15-7 13
- Dunărea Călăraşi 7 4 1 2 11-8 13
- FC Rapid 7 4 1 2 14-12 13
- Farul Constanţa 8 4 1 3 11-10 13
- CS Mioveni 8 2 4 2 3-3 10
- Concordia Chiajna 9 2 3 4 15-14 9
- Gloria Buzău 7 2 3 2 8-7 9
- Ripensia Timişoara 8 3 0 6 7-17 9
- CSM Reşiţa 8 2 2 4 4-13 8
- FK Csikszereda 7 2 1 4 8-9 7
- Viitorul Pandurii 6 2 1 3 10-13 7
- Fotbal C. Recea 8 2 1 5 12-18 7
- CSM Slatina 7 2 0 5 6-10 6
- Aerostar Bacău 8 1 0 7 8-15 3
- Pandurii Tg. Jiu 8 1 0 7 5-21 3
Restanțe
Etapa a 7-a
Miercuri, 28 octombrie, ora 15.00
ASU Poli Timișoara – Dunărea Călărași
Aerostar Bacău – Viitorul Pandurii
SCM Gloria Buzău – FK Csikszereda
Pandurii Tg. Jiu – Farul Constanța
Miercuri, 28 octombrie, ora 17.00
Petrolul Ploiești – CSM Slatina
Etapa a 8-a / Joi, 29 octombrie, ora 18.30
FC Rapid – CS Mioveni
Etapa a 10-a
Sâmbătă, 31 octombrie, ora 11.00
CSM Reșița – Concordia Chiajna
Riopensia Timișoara – Turris Turnu Măgurele
FK Csikszereda – Pandurii Tg. Jiu
Dunărea Călărași – Metaloglobus
Viitorul Pandurii – Unirea Slobozia
CSM Slatina – SCM Gloria Buzău
Fotbal Comuna Recea – ASU Poli Timișoara
Duminică, 1 noiembrie, ora 11.30
Farul Constanța – CS Mioveni
Luni, 2 noiembrie, ora 18.00
FC Rapid – Universitatea Cluj
Marți, 3 noiembrie, ora 17.00
U Craiova 1948 – Aerostar Bacău