Liga a 2-a / Dunărea, pe 8 după 9 etape!

Liga a 2-a / Dunărea, pe 8 după 9 etape!

Luni seară la Mioveni s-a tras cortina peste runda a 9-a a ligii a 2-a la fotbal. Echipa locală, CS Mioveni a părăsit terenul învinsă, cedând cu 1-0 în fața clujenilor de la Universitatea. Unicul gol al meciului a purtat semnătura lui Negrean (59). U Cluj urcă pe 3 cu 17 puncte în vreme ce Mioveniul continuă pe 11 cu 10 puncte.

Sâmbătă la Slobozia, Unirea și Dunărea au remizat, 2-2, echipa noastră ratând în prima parte și un penalty prin Valentin Alexandru.

“Galben-albaștrii” se află pe 8 cu 13 puncte strânse în 7 jocuri.

Miercuri, 28 octombrie sunt programate nu mai puțin de 4 jocuri din cadrul etapei a 7-a. Dunărea se va deplasa la Timișoara pentru duelul cu ocupanta locului 4, ASU Poli (17 puncte), meciul fiind programat de la ora 15.00

Sâmbătă, în cadrul rundei a 10-a, echipa noastră va juca acasă cu Metaloglobus București, locul 2 cu 19 puncte, în acest moment.

Etapa a 9-a

Aerostar Bacău – Fotbal Comuna Recea 2-3

Au marcat: A. Moisi (4), C. Vraciu (78) / A. Văsălie (9), M. Coman (35-pen.), A. Bokmaz (62)

ASU Poli Timișoara – CSM Slatina 1-0

A marcat: Cr. Scutaru (43)

Gloria Buzău – Viitorul Pandurii Tg. Jiu (nu s-a disputat)

Unirea Slobozia – Dunărea Călărași 2-2

Au marcat: C. Toma (10 – pen.), Cr. Ene (71) / B. Șandru (2), M. Tudoran (47)

Metaloglobus București – FK Csikszereda 2-1

Au marcat: D. Bor (3 – autogol), Cl. Herea (89) / L. Bara (75)

Pandurii Tg. Jiu – Ripensia Timișoara 1-2

Au marcat: M. Remacle (3) / C. Tudor (42), C. Sîrbu (89)

Turris Tr. Măgurele – CSM Reșița 4-1

Au marcat: I. Cioinac (11), A. Voinea (23), Ad. Niță (28, 41) / A. Dudea (320

Concordia Chiajna – Farul Constanța 1-2

Au marcat: Fl. Borța (71) / Fl. Bălan (60), A. Banyoi (89)

Petrolul Ploiești – U Craiova 1948 0-1

A marcat: W. Baeten (12)

CS Mioveni – Universitatea Cluj 0-1

A marcat: Negrean (59)

FC Rapid a stat.

Clasament

  1. U Craiova 1948         8   6   2   0   22-9   20
  2. Metaloglobus             9   5   4   0   13-5   19
  3. Universitatea Cluj     9   5   2   2   13-6   17
  4. ASU Poli Timişoara   8   5   2   1     7-3   17
  5. Turris Tr. Măgurele   9   4   3   2   18-11 15
  6. Unirea Slobozia         9   4   2   3   11-10 14
  7. Petrolul Ploieşti        8   4   1   3   15-7   13
  8. Dunărea Călăraşi       7  4   1   2   11-8   13
  9. FC Rapid                     7   4   1   2 14-12 13
  10. Farul Constanţa       8   4   1   3 11-10 13
  11. CS Mioveni               8   2   4   2   3-3     10
  12. Concordia Chiajna   9   2   3   4   15-14   9
  13. Gloria Buzău             7   2   3   2   8-7     9
  14. Ripensia Timişoara 8   3   0   6   7-17   9
  15. CSM Reşiţa               8 2   2   4   4-13   8
  16. FK Csikszereda         7   2   1   4   8-9     7
  17. Viitorul Pandurii       6   2   1   3 10-13 7
  18. Fotbal C. Recea         8   2   1   5 12-18   7
  19. CSM Slatina               7   2   0   5   6-10   6
  20. Aerostar Bacău         8   1 0   7   8-15   3
  21. Pandurii Tg. Jiu        8   1   0  7   5-21   3

 

Restanțe

Etapa a 7-a

Miercuri, 28 octombrie, ora 15.00

ASU Poli Timișoara – Dunărea Călărași

Aerostar Bacău – Viitorul Pandurii

SCM Gloria Buzău – FK Csikszereda

Pandurii Tg. Jiu – Farul Constanța

Miercuri, 28 octombrie, ora 17.00

Petrolul Ploiești – CSM Slatina

Etapa a 8-a / Joi, 29 octombrie, ora 18.30

FC Rapid – CS Mioveni

 

Etapa a 10-a

Sâmbătă, 31 octombrie, ora 11.00

CSM Reșița – Concordia Chiajna

Riopensia Timișoara – Turris Turnu Măgurele

FK Csikszereda – Pandurii Tg. Jiu

Dunărea Călărași – Metaloglobus

Viitorul Pandurii – Unirea Slobozia

CSM Slatina – SCM Gloria Buzău

Fotbal Comuna Recea – ASU Poli Timișoara

Duminică, 1 noiembrie, ora 11.30

Farul Constanța – CS Mioveni

Luni, 2 noiembrie, ora 18.00

FC Rapid – Universitatea Cluj

Marți, 3 noiembrie, ora 17.00

U Craiova 1948 – Aerostar Bacău