Liga a 2-a / Dunărea, pe 5 după 10 etape!

Liga a 2-a / Dunărea, pe 5 după 10 etape!

După ce marți la Turnu Severin s-a desfășurat penultimul joc al rundei a 10-a, consemnându-se o mare surpriză, Craiova – Aerostar Bacaău 0-0, astăzi a avut loc duelul dintre SCM Gloria Buzău și Viitorul Pandurii Tg. Jiu, restanță din cadrul etapei a 9-a. Gazdele s-au impus cu 2-2, toatele cele 3 goluri fiind marcate în prima repriză.

După 10 etape, Dunărea ocupă locul 5 cu 17 puncte, ultimele 3 fiind câștigate acasă, 1-0 cu Metaloglobus, echipă neînvinsă la ora meciului! Pentru echipa noastră a înscris Valentin Alexandru, în minutul 62.

Runda viitoare, “galben – albaștrii” vor juca în deplasare cu ultima clasată, Pandurii Tg. Jiu (3 puncte strânse în 9 partide!). Meciul e programat sâmbătă, de la ora 11.00 pe stadionul Municipal.

Etapa a 10-a

Ripensia Timișoara – Turris Turnu Măgurele 4-2

Au marcat: D. Țieranu (28), N. Sokovic (43), D. Golda (66), T. Călin (82-pen.) / Fl. Haită (61), Ad. Voicu (69-pen.)

FK Csikszereda – Pandurii Tg. Jiu (nu se dispută)

Dunărea Călărași – Metaloglobus 1-0

A marcat: V. Alexandru (62)

Viitorul Pandurii – Unirea Slobozia 3-1

Au marcat: A. Ludușan (45+1), D. Buia (59-pen.), A. Dragu (72) / Cr. Ene (9)

CSM Slatina – SCM Gloria Buzău 0-2

Au marcat: C. Tucaliuc (47), G. Nedelea (75)

Fotbal Comuna Recea – ASU Poli Timișoara 3-3

Au marcat: A. Văsălie (5), A. Bakmaz (26), R. Rus (38) / G. Oiță (8-aut.), S. Plazonja (43), A. Ignea (59)

Farul Constanța – CS Mioveni 1-1

Au marcat: Fl. Bălan (20) / B. Rusu (54 – pen.)

FC Rapid – Universitatea Cluj (nu se dispută)

U Craiova 1948 – Aerostar Bacău 0-0

Miercuri, 11 noiembrie, ora 14.00

CSM Reșița – Concordia Chiajna

Clasament

  1. U Craiova 1948         9   6   3   0   22-9   21
  2. Metaloglobus         10   5   4   1   13-6   19
  3. ASU Poli Timişoara 10   5   4   1   11-7   19
  4. Universitatea Cluj     9   5   2   2   13-6   17
  5. Dunărea Călăraşi       9   5   2   2   13-9   17
  6. Farul Constanţa       10   5   2   3   13-11 17
  7. Turris Tr. Măgurele 10   4   3   3   20-15 15
  8. Gloria Buzău          10   4   3   3   12-9   15
  9. Petrolul Ploieşti         9   4   2   3   16-8   14
  10. CS Mioveni             10   3   5   2     7-4   14
  11. Unirea Slobozia     10   4   2   4   12-13 14
  12. FC Rapid                 8 4   1   3 14-15 13
  13. Ripensia Timişoara 9   4   0   6   11-19 12
  14. FK Csikszereda       8   3   1   4     9-9   10
  15. Viitorul Pandurii       8   3   1   4   14-16 10
  16. Concordia Chiajna   9   2   3   4   15-14   9
  17. Fotbal C. Recea       9   2   2   5   15-21 8
  18. CSM Reşiţa               8 2   2   4   4-13  8
  19. CSM Slatina               9 2   1   6     7-13   7
  20. Aerostar Bacău         9   1 1   7   8-15   4
  21. Pandurii Tg. Jiu        9   1   0  8   5-22 3

Restanță

Et. 9: Gloria Buzău – Viitorul Pandurii Tg. Jiu 2-1

Au marcat: Cr. Ciobanu (21), C. Tucaliuc (36) / D. Buia (4)

Etapa a 11-a

Vineri, 6 noiembrie, ora 19.00

Petrolul Ploiești – FC Rapid

Sâmbătă, 7 noiembrie, ora 11.00

SCM Gloria – Fotbal C. Recea

Unirea Slobozia – CSM Slatina

Metaloglobus – Viitorul Pandurii

Pandurii Tg. Jiu – Dunărea Călărași

Turris Turnu Măgurele – FK Csikszereda

Concordia Chiajna – Ripensia Timișoara

CS Mioveni – CSM Reșița

Sâmbătă, 7 noiembrie, ora 12.00

ASU Poli Timișoara – U Craiova 1948

Marți, 10 noiembrie, ora 19.30

Universitatea Cluj – Farul Constanța

Restanțe / Miercuri, 11 noiembrie, ora 14.00

Et. 10: CSM Reșița – Concordia Chiajna

Et. 10: FK Csilszereda – Pandurii Tg. Jiu