Joi au avut loc alte două partide din cadrul rundei a 14-a a ligii a 2-a. La Miercurea Ciuc, FK Csikszereda s-a impus cu 2-1 în fața clujenilor de la Universitatea iar FC Rapid și CSM Reșița au remizat, 0-0, în jocul desfășurat la Buftea.
Dunărea a câștigat duelul de acasă cu CS Mioveni, scor 1-0 și se află pe poziția a 3-a cu 23 de puncte, la 4 distanță de ocupanta primului loc, U Craiova 1948.
“Galben – albaștrii” vor disputa pe 1 decembrie, de la ora 16.45 de minute, tot la Călărași, restanța cu Turris (etapa a 12-a) iar o săptămână mai târziu va ajunge pe Cluj Arena pentru duelul cu Universitatea din cadrul etapei a 15-a.
Etapa a 14-a
U Craiova 1948 – Metaloglobus București 1-0
A marcat: Cl. Bălan (4)
Dunărea Călărași – CS Mioveni 1-0
A marcat: V. Alexandru (56)
Viitorul Pandurii – Concordia Chiajna 1-0
A marcatȘ P. Copaci (53)
CSM Slatina – Turris Turnu Măgurele 2-1
Au marcat: D. Toma (41), M. Manea (66) / Cr. Pușcaș (90)
Fotbal Comuna Recea – Pandurii Tg. Jiu 2-0
Au marcat: A. Luboya (36), M. Coman (64)
Aerostar Bacău – ASU Poli Timișoara 2-2
Au marcatȘ H. Ilie (36), Al. Zaharia (90+40 / I. Mera (27), P. Ivanovici (54)
Petrolul Ploiești - Gloria Buzău 1-1
Au marcat: M. Huja (66) / C. Tucaliuc (72 – pen.)
FK Csikszereda – Universitatea Cluj 2-0
Au marcat: J. Bauza (19), A. Meszaros (46) / I. Golan (78)
FC Rapid – CSM Reșița 0-0
Ripensia Timișoara - Farul Constanța (11.12., ora 14.00)
Clasament
- U Craiova 1948 13 7 6 0 24-10 27
- ASU Poli Timişoara 13 6 6 1 14-9 24
- Dunărea Călăraşi 12 7 2 3 17-12 23
- Viitorul Pandurii 13 7 2 4 24-20 23
- FC Rapid 13 7 2 4 20-20 23
- Metaloglobus 14 6 4 4 16-10 22
- Gloria Buzău 13 5 5 3 16-11 20
- Farul Constanţa 12 6 2 4 15-13 20
- FK Csikszereda 13 5 4 4 14-12 19
- Petrolul Ploieşti 13 5 3 5 20-14 18
- CS Mioveni 13 4 6 3 9-6 18
- Turris Tr. Măgurele 13 4 5 4 21-17 17
- Universitatea Cluj 12 5 2 5 15-11 17
- CSM Slatina 13 5 1 7 14-16 16
- Unirea Slobozia 13 4 3 6 12-18 15
- Ripensia Timişoara 10 5 0 5 12-19 15
- CSM Reşiţa 13 4 3 6 7-16 15
- Fotbal C. Recea 13 4 2 7 19-25 14
- Concordia Chiajna 14 3 3 8 17-19 12
- Aerostar Bacău 13 2 2 9 16-24 8
- Pandurii Tg. Jiu 14 2 1 11 12-32 7
Etapa a 15-a
Sâmbătă, 5 decembrie, ora 11.00
Gloria Buzău – Aerostar Bacău
Pandurii Tg. Jiu – U Craiova 1948
Concordia Chiajna – CSM Slatina
Farul Constanța – FK Csikszereda
CSM Reșița – Ripensia Timișoara
Turris Tr. Măgurele – Fotbal Comuna Recea
Sâmbătă, 5 decembrie, ora 12.00
Unirea Slobozia – Petrolul Ploiești
Duminică, 6 decembrie, ora 11.00
CS Mioveni – Viitorul Pandurii
Duminică, 6 decembrie, ora 13.30
ASU Poli Timișoara – FC Rapid
Marți, 8 decembrie, ora 16.45
Universitatea Cluj – Dunărea Călărași
Restanțe
Marți, 1 decembrie, ora 16.45
Et. 12: Dunărea Călărași – Turris Tr. Măgurele
Miercuri, 2 decembrie, ora 14.00
Et. 12: Ripensia Timișoara – CS Mioveni
Miercuri, 2 decembrie, ora 16.45
Et. 11: Universitatea Cluj – Farul Constanța
Vineri, 11 decembrie, ora 14.00
Et. 13: Universitatea Cluj -Ripensia Timișoara