Liga a 2-a / Dunărea l-a transferat pe Adrian Zaluschi

Pentru un sezon şi jumătate Dunărea Călăraşi şi-a asigurat serviciile mijlocaşului defensiv, Adrian Zaluschi (179 cm / 72 kg), ultima oară la Ripensia Timişoara. Este primul transfer realizat de gruparea din B-dul Republicii, 39, în această pauză competiţională!

În vârstă de 30 de ani pe care i-a împlinit pe 2 decembrie, Zaluschi a mai evoluat la ACU Arad (2010 – 2011 / L2 / 7 jocuri), FC Timişoara (2011 – 2012 / L2 / 7 jocuri), UTA Arad (2013 – 2014 / L2 / 8 jocuri), Ripensia Timişoara (2015 – 2019 / L2 / 48 jocuri / 5 goluri) şi ACS Poli Timişoara (01.01.-30.06.2018 / L1 / 3 jocuri).

În acest sezon a îmbrăcat de 8 ori tricoul lui Ripi, marcând şi 3 goluri (incluzând aici şi penalty-ul transformat la Călăraşi în partida cu Dunărea din al 3 le-a minut al prelungirilor, scor 1-1). În stagiunea trecută, Zaluschi a purtat de 29 de ori tricoul Ripensiei, nereuşind să înscrie însă nici un gol.

În 2014, Zaluschi a suferit o accidentare extrem de serioasă în partida Gloria Bistriţa – UTA Arad. În urma ciocnirii violente cu Olimpiu Bucur, în minutul 78,  Zalu s-a ales cu o triplă fractură craniană cu hematom subsudural, medicii montându-i, ulterior, o plăcuţă de titan.

Conducerea clubului Dunărea îi urează bun venit şi mult succes la Călăraşi!

Până acum, Dunărea s-a despărţit de fundaşii, Alin Mutu şi Matheus Dias Ceschin şi mijlocaşii, Gabriel Preoteasa şi Ciprian Gliga.