Liga a 2-a / Dunărea a coborât pe 5!

Liga a 2-a / Dunărea a coborât pe 5!

Duminică la Bacău s-a desfășurat și penultima confruntare din cadrul etapei a 13-a. aerostar a cedat toate punctele în fața Rapidului care s-a impus cu 3-2. În urma acestei victorii, FC Rapid a urcat pe 4, totalizând 22 de puncte (din 12 partide disputate).

Eșecul de la Chiajna în fața Concordiei, cumulat cu victoriile lui Poli și Rapid a dus-o pe Dunărea pe poziția a 5-a. Echipa noastră rămâne cu 20 de puncta dar și cu un joc mai puțin disputat. “Galben – albaștrii” se vor duela miercuri la Călărași cu CS Mioveni, în cadrul rundei a 14-a.

Etapa a 13-a

Unirea Slobozia – U Craiova 1948 0-0

Metaloglobus – Fotbal Comuna Recea 2-0

A marcat: Ov. Herea (23, 53)

Pandurii Tg. Jiu – CSM Slatina 2-1

Au marcat: C. Vaida (2), G. Dodoi (78) / R. Necșulescu (90+3)

Turris Trunu Măgurele – Viitorul Pandurii 0-0

Concordia Chiajna – Dunărea Călărași 2-1

Au marcat: A. Hergheligiu (28), S. Krell (37 – aut.) / B. Șandru (54)

CS Mioveni – FK Csikszereda 1-1

Au marcat: B. Rusu (34 – pen.) / B. Rotar (7)

Farul Constanța – CSM Reșița 1-0

A marcat: S. Măzărache (78)

ASU Poli Timișoara – Petrolul Ploiești 1-0

A marcat: S. Plazonja (32)

Aerostar Bacău – FC Rapid 2-3

Au marcat: M. Manole (41), I. Chirilă (69) / C. Hlistei (2 – pen.), A. Jorza (9), M. Drăghiceanu (52)

Universitatea Cluj – Ripensia Timișoara (amânat)

Clasament

  1. U Craiova 1948         12   6   6   0   23-10   24
  2. ASU Poli Timişoara   12   6   5   1   12-7     23
  3. Metaloglobus             13   6   4   3   16-9     22
  4. FC Rapid                   12   7   1   4   20-20   22
  5. Dunărea Călăraşi      11   6   2   3   16-12   20
  6. Viitorul Pandurii         12   6   2   4   23-20   20
  7. Farul Constanţa        12   6   2   4   15-13   20
  8. Gloria Buzău             12   5   4   3   15-10   19
  9. CS Mioveni               12   4   6   2     9-5     18
  10. Petrolul Ploieşti         12   5   2   5  19-13    17
  11. Turris Tr. Măgurele    12   4   5   3   20-15   17
  12. Universitatea Cluj      11   5   2   4   14-9     17
  13. FK Csikszereda         12   4   4   4   12-11   16
  14. Unirea Slobozia         13   4   3   6   12-18   15
  15. Ripensia Timişoara   10    5   0   5   12-19   15
  16. CSM Reşiţa               12   4   2    6    7-16   14
  17. CSM Slatina              12   4   1    7  12-15   13
  18. Concordia Chiajna    13   3   3    7   17-18   12
  19. Fotbal C. Recea        12   3   2    7   17-25   11
  20. Aerostar Bacău         12   2   1    9   14-22     7
  21. Pandurii Tg. Jiu         13   2   1  10   12-30    7

Etapa a 14-a

Marți, 24 noiembrie, ora 17.00

U Craiova 1948 – Metaloglobus București

Miercuri, 25 noiembrie, ora 14.00

Ripensia Timișoara - Farul Constanța

Dunărea Călărași – CS Mioveni

Viitorul Pandurii – Concordia Chiajna

CSM Slatina – Turris Turnu Măgurele

Fotbal Comuna Recea – Pandurii Tg. Jiu

Aerostar Bacău – ASU Poli Timișoara

Miercuri, 25 noiembrie, ora 17.00

Petrolul Ploiești - GFloria Buzău

Joi, 26 noiembrie, ora 16.30

FK Csikszereda – Universitatea Cluj

Joi, 26 noiembrie, ora 18.30

FC Rapid – CSM Reșița

Restanțe

Marți, 1 decembrie, ora 16.45

Et. 12: Dunărea Călărași – Turris Tr. Măgurele

Miercuri, 2 decembrie, ora 14.00

Et. 12: Ripensia Timișoara – CS Mioveni

Miercuri, 2 decembrie, ora 16.45

Et. 11: Universitatea Cluj – Farul Constanța