Liga a 2-a / Debut cu stângul în 2020: Petrolul – Dunărea 2-0!

Dunărea şi-a dorit mult să debuteze cu dreptul în 2020 deşi ştia prea bine că Petrolul, adversara sa din runda a 22-a, nu-i o echipă de pluton. Dimpotrivă, „lupii galbeni”, sub comanda unui alt tehnician, Costel Enache, sunt decişi să facă un mini – retur de excepoţie care să-i ducă măcar pe locul 3, accesibil pentru barajul de promovare.

Echipa noastră a început bine reuşind în minutul 8 să pună în dificultate reduta prahoveană. Bărboianu are la marginea careului o intervenţie de „roşu”, nesancţionată însă de centralul bucureştean, Iulian Dima. Bawab bate bine lovitura liberă de la 17 metri însă Deac intervine salvator, eliminând pericolul de la poarta lui Avram. A fost momentul cheie al jocului, destul de probabil altfel s-ar fi derulat ostilităţile în teren dacă Petrolul ar fi continuat în 10!

Gazdele  revin repede în joc şi deschid scorul 6 minute mai târziu. Marinescu trimite din corner în colţul careului mic de unde Deac, mai rapid decât Rusu, pune capul trimiţând sub transversală balonul în plasă.

În minutul 30, Blănaru scapă pe contraatac, pătrunde în careu, reuşeşte să atuingă mingea apărată până la urmă de Krell cu preţul unui accidentări. După Straton pe care l-a scos din circuit preţ de câteva luni după ce i-a produs o accidentare urâtă la Călăraşi pe când evolua la Hermannstadt, în liga 1, „Blană” l-a trimis şi pe Krell la Ambulanţă şi n-ar fi exclus ca austriacul să absenteze o perioadă. În locul său a intrat Calancea, în minutul 36, după ce Krell a acuzat dureri în minutul 34!

Dunărea putea egala în al doilea minut al prelungirilor. Honciu a intrat în careu pe stânga, a centrat către bara a doua, de unde Bawab a sărit mai sus decât Ţicu, reluând cu capul din doi metri, din unghi, în transversală!

După pauză, jocul Dunării e mult mai consistent, mai elaborat, “galben – albaştrii” trecându-şi în cont două ocazii importante. În minutul 59, Bawab, în careu, l-a fentat pe Ţicu şi a tras plasat de la 10 metri, spre colţul lung, însă Manolache a deviat în corner, mingea prelingându-se pe lângă bara din dreapta lui Avram.  deviază şi balonul trece de puţin pe lângă bară.

Cinci minute mai târziu, Boboc face o cursă bună pe dreapta finalizată cu o centrare până la Zaluschi care din 14-15 metri, aproape central reia defectuos cu latul, multă în stânga.

Ocaziile “s-au răzbunat”, Petrolul marcând al doilea gol, şi ultimul al jocului în minutul 66. Marinescu, neobosit aproape tot meciul, a centrat de pe dreapta dintr-un corner, Deac a deviat cu capul de la prima bară către cea de-a doua, acolo unde Răuţă a trimis în blocajul unul adversar trântit pe jos. Mingea a ajuns la Blănaru care trimit plasat pe jos cu latul din 7-8 metri, Calancea neavând reacţie.

Elevii Lui Cristi Pustai au căutat golul de onoare măcar însă în două rânduri (69 şi 90) Honciu irosind bune oportunităţi.

Dunărea pierde nu doar partida ci şi locul în clasament, coborând de pe 11 pe 12. Sâmbăta viitoare “galben – albaştrii” vor juca acasă cu FK Csikszereda, partida fiind programată sâmbătă, 29 februarie, de la ora 11.00.

Petrolul Ploieşti - Dunărea Călăraşi   2-0

Au marcat: Gabriel Deac (16), Ştefan Blănaru (66)

Petrolul: 12. Raul Avram – 20. Ştefan Bărboianu, 23. Andrei Răuţă, 30. Antoniu Manolache, 18. Valentin Ţicu – 5. Leonel Pierce, 3. Meza Colli – 27. Gabriel Deac (17. Tudor Saim, 83’) 10. Laurenţiu Marinescu (cpt.) (33. Cristian Sîrghi, 90+2’), 8. Pol Roige – 89. Ştefan Blănaru (9. Younes Hamza, 77’)

Rezerve: 1. Cezar Lungu – 15. Alberto Olaru, 22. Mihai Niţescu, 19. Mario Bratu,

Antrenor: Costel Enache

Dunărea Călăraşi: 1. Stefan Krell (33. Nicolai Calancea, 36’) – 22. Ionuţ Sîrbu, 20. Bogdan Şandru (cpt.), 6. Ahmet Ozcan, 5. Bogdan Jica – 14. Ariel Lopez (7. Mădălin Tudoran, 59’), 8. Robert Boboc – 29. Adrian Zaluschi, 11. Thaer Bawab (17. Mediop Ndiaye, 75’), 10. Georgian Honciu – 90. Bogdan Rusu.

Rezerve: 15. Claudiu Vereş, 27. Gaston Mendy, 4. Cristi Raiciu, 2. Alexandru Sabangeanu

Antrenor: Cristian Pustai

Au arbitrat: Iulian Dima (Bucureşti) - Romică Bîrdeş (Piteşti) şi Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj); Rezervă: Marius Chiţu (Târgovişte)

Observatori: Zoltan Tamaş (Odorheiu Secuiesc) şi Ciprian Anton (Suceava).

Cartonaşe galbene: Şt. Bărboianu (8)

Etapa a 22-a

Universitatea Cluj – FC Argeş 1-1

Au marcat: Sebastian Mailat (77) / Andrei Blejdea (43)

Farul Constanţa – Concordia Chiajna 3-0

Au marcat: Antonio Cruceru (7 – pen., 14-pen., 58) / Stelian Cucu (90)

CS Mioveni – Viitorul Pandurii 0-2

Au marcat: Alexandru Bădăuţă (20), Daniel Paraschiv (57)

Sportul Snagov – SCM Gloria Buzău 0-3

Ripensia Timişoara – Metaloglobus 3-0

Au marcat: Tudor Călin (23), Caius Lungu (29), Claudiu Apro (32 / pen.)

Petrolul Ploieşti – Dunărea Călăraşi 2-0

Au marcat: Gabriel Deac (17), Ştefan Blănaru (66)

Pandurii Tg. Jiu – CSM Reşiţa 1-4

Au marcat: Adrian Tănăsoiu (43 – pen.) / Emanuel Dat (60), Laurenţiu Breşneni (71, 89), Victoraş Astafei (90)