Liga 3 | Seria 3: Dunărea, două reprize diametral opuse

După două “ieșiri” consecutive, Dunărea a debutat sâmbătă și pe teren propriu dând pipet cu un adversar facil, CS Amara căruia i-a administrat o corecție severă doar în prima repriză.

Elevii lui Gică Mihali au pornit ca din puțcă marcând primul gol prin Bodo Kanda în secunda 48! În minutul 8, din nou Kanda înscrie pentru 2-0, scorul luând proporții 3 minute mai târziu după reușita lui Jude Nwankwo. A urmat penalty-ul transformat de Valentin Andrei în minutul 16, tabela modificându-se pentru a 5-a oară în minutul 21 în urma unui gol semnat tot de Kanda. Marian Apostol face 6-0 în minutul 30, tot el înscriind pentru 7-0 în minutul 36. Profitând practic de toate erorile din defensive oaspeților, greoaie, pe alocuri inertă, Dunărea intră la pauză cu un avantaj de 9 goluri, ultimele reușite purtând semnătura lui Eugen Nica (42) și Bodo Kanda (45).

La pauză, Mihali a scos câțiva “grei” din echipă, Țenea, Bodo Kanda și Valentin Andrei, cu consecințe majore pentru Dunărea care n-a reușit să mai perforeze vreodată poarta apărată de Marius Bănescu! În plus, și-a creat și prea puține ocazii de gol. Altfel spus, fără acești jucători, Dunărea ar fi fost doar egala Amarei!

Pe primul loc cu 7 puncte (din 9 posibile!), Dunărea se pregătește pentru meciuri de foc, 3 în campionat și unul în Cupă, programat miercuri, de la 16.30, la Călărași contra unei alte echipe ialomițene, Unirea Slobozia.

În campionat, Dunărea se va deplasa sâmbăta viitoare la Constanța pentru duelul cu Farul 2, după care se va afla față în față cu Înainte Modelu, la Călărași. Pe 1 octombrie, “galben-albaștrii” merg la Borcea pentru prima confruntare oficială cu Agricola.

Dunărea Călăraşi – CS Amara 9-0 (9-0)

Au marcat: Bodo Kanda (1, 8, 21, 45), Jude Nwankwo (11), Valentin Andrei (16 – penalty), Marian Apostol (30, 36), Eugen Nica (42)

Dunărea: 1. Mihai Irimiea – 3. Eugen Țene, 6. Jude Nwankwo, 5. Cristian Ivan, 21. Bogdan Primaru, 11. Bodo Kanda, 13. Andrei Dobre, 15. Marian Apostol, 16. Eduard Vraciu, 10. Valentin Andrei, 9. Eugen Nica.

Rezerve: 99. Ionuț Alexandru – 12. Rareș Șerban, 24. Marius Bosoancă, 17. Adrian Coleașă, 4. Andre Mbei, 19. Alexandru Sîrbu, 20. Adrian Miu, 8. Robert Ivan.

Antrenor: Gheorghe Mihali

CS Amara: 95. Marius Bănescu – 21. Marius Voicu, 17. Ionuț Lazăr, 14. Alexandru Croitoru, 26. Florentin Andrei, 10. Daniel Radu, 7. Cristian Nistor, 77. Andrei Tomescu, 18. Andrei Georgescu, 93. Alexandru Schindea, 87. Alin Zaharia.

Rezerve: 1. Ștefan Bucur – 19. Ionuț Negoiu, 23. Cosmin Constantin, 25. Sorin Nohai, 6. Antonio Negustoru, 13. Mugurel Ene, 20. Valentin Moraru.

Antrenor: Marius Pletea