Sâmbătă după-amiază s-au desfășurat alte 8 jocuri din cadrul rundei a 19-a, ultima a sezonului regular al ligii a 2-a.
FCD Buzău a pierdut acasă cu 0-1 în fața Concordiei și ratează prezența în play-off. Egal și pentru FK Csikszereda, 1-1, pe teren propriu cu FC Brașov, rezultat care-i trimite pe ciucani în play-out.
CSA Steaua s-a distrat în Pantelimon câștigând cu 3-1 partida cu Metaloglobus.
Unirea Slobozia a obținut victoria în fața bănățenilor de la Ripensia Timișoara și intră în play-off de pe locul 6.
S-au calificat așadar în play-off Petrolul Ploiești, Hermannstadt, Universitatea Cluj, CSA Steaua, Concordia Chiajna și Unirea Slobozia.
Formațiile clasate între 7 și 20 vor evolua în play-out, cele 14 formații urmând a fi împărțite în două serii.
Ultima confruntare este programată duminică, de la ora 11.30 de minute pe Cluj Arena între Universitatea și Dunărea Călărași.
Etapa 19
Unirea Constanţa – Petrolul Ploiești 1-0
A marcat: Ad. Niță (16), R. Trifu (49) / S. Diarra (17, 24), S. Măzărache (58)
Politehnica Timișoara – Hermannstadt 1-2
Au marcat: O. Ursu (44) / D. Paraschiv (32), C. Popescu (47)
FC Buzău – Concordia Chiajna 0-1
A marcat: P. Batin (4)
Politehnica Iaşi – Astra Giurgiu 3-1
Au marcat: M. Plohhotnyuk (45), S. Camara (58), N. Cotolan (78) / V. Gîsă (61)
Metaloglobus Bucureşti – CSA Steaua 1-3
Au marcat: Ov. Herea (37) / B. Chipirliu (18, 51 – pen.), A. Popa (70)
FK Miercurea Ciuc – FC Braşov 1-1
Au marcat: S. Marrone (40) / E. Lambrinoc (42)
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CSC Şelimbăr 1-0
A marcat: (86)
Dacia Unirea Brăila – Unirea Dej 0-1
A marcat: I. Frăsineanu (61)
Unirea Slobozia – Ripensia Timișoara 1-0
A marcat: C. Bolohan (29)
Duminică, 13 martie, ora 11:30
Universitatea Cluj – Dunărea Călăraşi (televizat)
Clasament
1. Petrolul Ploiești 19 16 1 2 41-7 49
2. Hermannstadt 19 12 5 2 41-15 41
3. Universitatea Cluj 18 13 0 5 31-14 39
4. CSA Steaua 19 11 4 4 31-13 37
5. Concordia Chiajna 19 10 6 3 18-10 36
6. Unirea Slobozia 19 9 6 4 33-13 33
...............................................................................
7. FK Csikszereda 19 10 3 6 32-23 33
8. FC Buzău 19 9 5 5 43-14 32
9. Unirea Dej 19 8 4 7 17-16 28
10. Metaloglobus 19 8 4 7 22-23 28
11. Politehnica Iași 19 7 4 8 25-21 25
12. Ripensia 19 6 7 6 18-19 25
13. Viitorul Pandurii 19 6 6 7 16-20 24
14. CSC Șelimbăr 19 6 5 8 18-26 23
15. Poli Timișoara 19 6 3 10 19-27 21
16. FC Brașov 19 3 5 11 16-32 14
17. Unirea Constanța 19 3 2 14 18-54 11
18. Dunărea Călărași 18 1 4 13 12-47 7
19. Dacia Brăila 19 0 2 17 7-53 2
20. Astra Giurgiu 19 5 4 10 21-32 -1