Liga 2 | Remiză cu parfum de victorie: Ripensia – Dunărea 3-3!

Cu un lot sensibil remaniat dar și cu o conducere tehnică nouă, Dunărea Călărași (cu 6 noutăți în formula de start!) a debutat cu o remiză în noul sezon al ligii a 2-a. La Timișoara, pe arena Electrica, Ripensia și Dunărea au încheiat a 6-a confruntare “all-time” la egalitate, scor 3-3.

Dunărea a deschis scorul după un sfert de oră prin Alexandru Stoica, sosit la Călărași în urmă cu câteva săptămâni de la Farul Constanța.

Gazdele au intrat în joc reușind să egaleze în minutul 34 prin Nemanja Sokovic, marcatorul de serviciu al bănățenilor. Ripensia trece în avantaj în minutul 40. Denis Golda înscrie cu capul din careu, balonul izbindu-se mai întâi de Șandru înainte să intre în poartă.

În partea secundă, Dunărea revine în ofensivă restabilind egalitatea în minutul 59 prin Bogdan Matei, înaltul fundaș central sosit în această vară de la Minaur Baia Mare.

Creditată cu șansa a 2-a, Dunărea trece din nou în avantaj în minutul 71. Două minute mai devreme, Condei mută inspirat introducându-l pe teren în locul lui Alexandru Popescu pe Sorin Sava care înscrie din apropiere.

Ripi nu concepe eșecul și pe contraatac egalează în minutul 85 prin Dan Taras, introdus la pauză în locul lui Valerii Macrițchii.

O remiză cu parfum de victorie pentru Condei&Co care au lăsat o impresie bună pe Bega. Urmează duelul cu o altă formație din Banat, Politehnica Timișoara, meciul fiind programat de data asta la Călărași marți, 10 august de la ora 18.00.

Ripensia Timișoara – Dunărea Călărași 3-3

Au marcat: Nemanja Sokovic (34), Denis Golda (40), Dan Taras (85) / Alex. Stoica (16), Bogdan Matei (59), Sorin Sava (71)

Ripensia: 1. Ionuț Rus – 15. Răzvan Morariu (14. Zoran Mitrov, 74’), 5. Darius Țieranu, 4. Radu Rogac (cpt.), 16. Harald Fridrich - 21. Stephane Coulibaly (22. Gabriel Stoi, 87’), 13. Valerii Macrițchii (23. Dan Tars, 46’)- 25. Robert Stoica (2. Mădălin Sturzu, 74’), 7. Denis Golda, 8. Alexandru Piftor - 9. Nemanja Sokovic (26. Cristian Pădurariu, 46’).

Rezerve: Octavian Moșoarcă – 3. Nenad Lalic, 17. Andrei Macrițchii, 30. Cosmin Gladun.

Antrenor: Cosmin Petruescu

Dunărea: 12. Alex. Achiriloaiei – 3. Ionuț Țenea, 73. Bogdan Matei, 20. Bogdan Șandru (cpt.), 27. Teodor Caragea (6. George Cotigă, 46’) – 4. Marian Bedea (5. Leonard Boiangiu, 76’), 7. Vasile Gheorghe – 11. Bodo Kanda, 22. Sorin Mănăilă (15. Luca Tache, 69’), 10. Alexandru Stoica (70. Mădălin Calu, 45+1’) – 14. Alexandru Popescu (96. Sorin Sava, 69’).

Rezerve: 1. Albert Popa – 28. Andrei Moise, 8. Marius Fotescu, 29. Adrian Coleașă.

Antrenor: Mirel Condei

Arbitri: Rareș George Vidican (Satu Mare) - Doru Zamfir (Slatina) și Cristian Daniel Ilinca (Craiova). Rezervă: Marius Omuţ (Satu Mare);

Observatori: Teodora Albon (Cluj-Napoca) și George Constantinescu (Slatina).