Meciul vedetă al zilei, Petrolul – FC Buzău s-a încheiat nedecis, 0-0. Este primul egal obținut de ploieșteni în acest sezon care se vor califica în play-off de pe primul loc.
Buzoienii revin acasă cu un punct important și sunt deja cu gândul la duelul din ultima etapă, de acasă cu Concordia Chiajna. Ilfovenii joacă mâine, pe teren propriu și nu ținresc decât victoria în partida cu Politehnica Timișoara.
Etapa a 18-a se va încheia marți la Mediaș odată cu finalul confruntării Hermannstadt – Universitatea Cluj, ambele calificate în play-off.
Dunărea Călărași a suferit astăzi o înfrângere drastică fiind învinsă cu 8-0, pe teren propriu, de Unirea Slobozia.
Etapa 18
CSA Steaua – Politehnica Iași 3-1
A marcat: Remus Chipirliu (48), Vasile Buhăescu (63), Adi Popa (66) / Mykhailo Plokhotnyuk (72)
Dunărea Călărași – Unirea Slobozia 0-8
Au marcat: Florin Ibrian (2), Ciprian Perju (25), Ionuț Dinu (37, 72), Vadim Gulceac (57), Christo Bolohan (70), Răzvan Greu (86), Robert Mustacă (90)
Ripensia Timișoara – Dacia Brăila 1-0
A marcat: Darius Țieranu (21)
Unirea Dej – Viitorul Pandurii 1-0
A marcat: Vlad Bogdan (28)
FC Brașov – Metaloglobus 0-2
Au marcat: Claudiu Herea (15 – pen.), Liviu Mihai (17)
Astra Giurgiu – Unirea Constanța 2-3
Au marcat: Tiberiu Giuroiu (81), Sergiu Negruț (86) / Andreas Chirițoiu (2), Dan Tălmaciu (16), Rareș Trif (19)
CSC Șelimbăr – FK Csikszereda 0-3
Au marvat: Richard Jelena (57), Marvin Schieb (77), Rodri Hernando (90+1)
Petrolul Ploiești – FC Buzău 0-0
Duminică, 6 martie
12.30 Concordia Chiajna – Poli Timișoara
Marți, 8 martie
19.00 Hermannstadt – Universitatea Cluj
Clasament
1. Petrolul Ploiești 18 15 1 2 38-5 46
2. Hermannstadt 17 11 5 1 39-12 38
3. Universitatea Cluj 17 12 0 5 29-14 36
4. CSA Steaua 18 10 4 4 28-12 34
5. FC Buzău 18 9 5 4 43-13 32
6. FK Csikszereda 18 10 2 6 31-22 32
7. Concordia Chiajna 17 9 5 3 17-10 32
8. Unirea Slobozia 18 8 6 4 32-13 30
9. Metaloglobus 18 8 4 6 21-20 28
10. Ripensia 18 6 7 5 18-18 25
11. Unirea Dej 18 7 4 7 16-16 25
12. CSC Șelimbăr 18 6 5 7 18-25 23
13. Politehnica Iași 18 6 4 8 22-20 22
14. Viitorul Pandurii 18 5 6 7 15-20 21
15. Poli Timișoara 17 6 2 9 18-25 20
16. FC Brașov 18 3 4 11 15-31 13
17. Unirea Constanța 18 3 2 13 16-51 11
18. Dunărea Călărași 18 1 4 13 12-47 7
19. Dacia Brăila 18 0 2 16 7-52 2
20. Astra Giurgiu 18 5 4 9 20-29 -1
Etapa 19 | Sâmbătă, 12 martie, ora 11.00
Universitatea Cluj – Dunărea Călărași
Politehnica Timișoara – Hermannstadt
FC Buzău – Concordia Chiajna
Unirea Constanța – Petrolul Ploiești
Politehnica Iași – Astra Giurgiu
Metaloglobus – CSA Steaua
FK Csikszereda – FC Brașov
Viitorul Pandurii – CSC Șelimbăr
Dacia Brăila – Unirea Dej
Unirea Slobozia – Ripensia Timișoara