Liga 2 | Dunărea, învinsă și în derby-ul codașelor

Cele mai slabe formații din Seria A, Dunărea Călărași și Dacia Unirea s-au aflat sâmbătă față în față, meciul contând pentru runda a 3-a a play-out-ului L2. Gazdele, aflate chiar pe ultimul loc au câștigat cu 1-0, prin golul marcat de Petrache în minutul 33 din penalty, bifând prima victorie stagională.

Dunărea a încheiat duelul în 10 după ce Costel Avram a încasat al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu. Echipa noastră putea înscrie în minutele de prelungire însă Bogdan Moise și-a trecut în cont doar o ratare.

Sâmbăta viitoare, Dunărea va juca acasă cu Metaloglobus care tot sâmbătă n-a izbutit decât o remiză la 1 cu Poli Iași în meciul desfășurat în Capitală.

Etapa 3 | Rezultate

Metaloglobus – Politehnica Iași 1-1

Au marcat: Claudiu Herea (76 – pen.) / Sekou Camara (53)

Dacia Brăila – Dunărea Călărași 1-0

A marcat: Aurelian Petrache (33 – pen.)

CSC Șelimbăr – FK Csikszereda 3-2

Au marcat: Yazalde (10), Ion Cărăruș (27), Firmin Mubele (35) / Lorant Kovacs (4, 11)