Liga 2 | A 3-a remiză stagională: Dunărea – Unirea Constanța 1-1!

Noul antrenor al Dunării, Marius Milea a debutat cu o remiză. A treia în acest sezon pentru “galben-albaștri” care au încheiat nedecis, 1-1, duelul de pe teren propriu cu Unirea Constanța (echipă care se antrenează de puțină vreme la Berceni în fieful FCSB dar va juca partidele de acasă la Techirghiol!), din cadrul rundei a 6-a a noului sezon regular al L2.

După ce și-au trecut în cont două bări, oaspeții au deschis scorul în primul minut al prelungirilor primei părți. Bogdan Matei îl faultează în careu pe Cireșoiu, lovitura de la 11 metri fiind transformată în gol de Laurențiu Ardelean.

Imedia după pauză, Milea face două mutări care aveau să se dovedească până la urmă inspirate. În minutul 56, Andrei Moise care i-a luat locul lui Alex. Popescu pe banda stângă îi pasează excelent în careu lui Alex. Stoica, acesta șutând imparabil din 14 metri, fără vreo șansă pentru portarul Unirii, Mihai Udrea.

După gol, Dunărea a îndrăznit mai mult însă tabela a rămas nemodificată. Echipa noastră, în cadrul căreia a debutat și Marius Leca, fundaș central adus săptămâna aceasta chiar de la Unirea Constanța, a bifat a 3-a remiză stagională, ocupând în continuare poziția a 15-a.

Etapa viitoare, Dunărea va juca în deplasare cu FC Brașov, ardelenii fiind învinși astăzi la Avrig cu 2-1 de CSC Șelimbăr.

Runda a 6-a continuă duminică cu alte două partide interesante. De la ora 11.00, Slobozia va găzdui duelul dintre Unirea, revelația acestui început de sezon și Petrolul iar de la ora 13.00 în Capitala Moldovei, Poli Iași speră să obțină a 3-a victorie stagională în fața Buzăului condus de Cristian Pustai.

Dunărea Călărași - Unirea Constanța 1-1

Au marcat: Alexandru Stoica (56) / Laurențiu Ardelean (45+1 – penalty)

Dunărea: 1. Albert Popa – 17. Daniel Filip, 6. Marius Leca, 73. Bogdan Matei (70. Mădălin Calu, 53’), 18. Robert Sălceanu – 19. Leonard Boiangiu, 4. Marian Bedea – 2. Sorin Mănăilă (7. Luca Tache, 46’), 10. Alex. Stoica (90. Elijah Seymour, 71’), 14. Alexandru Popescu (28. Andrei Moise, 46’) – 96. Alex. Nica (8. Robert Ivan, 67’).

Rezerve: 12. Alex. Achiriloaiei – 27. Teodor Caragea, 3. Ionuț Țenea.

Antrenor: Marius Milea.

Unirea: 1. Mihai Udrea – 18. Laurențiu Ardelean (5. Alex. Tălmaciu, 64’), 17. Victor Trucă (7. Romeo Niță, 53’), 14. Cătălin Gogor, 23. Iulian Carabela, 2. Radu Cireșoiu, 12. Alex. Nicola (3. Alexandru Șuteu, 77’), 11. Vlad Șerbănescu (19. Mihai Tudor, 64’), 9. Andreas Chirițoiu (20. Robert Jerdea, 77’), 6. Aurel Ciuciulete, 4. Paul Cozu.

Rezerve: 21. Mario Popescu – 16. Ștefan Stavrositu, 22. Robert Căruță, 8. Mario Lăcătuș.

Antrenor: Leonard Strizu.

Arbitri: Ovidiu Robu (Chitila) - Vlad Bârleanu (Bucureşti) și Petruţa Iugulescu (Buftea); Rezervă: Mădălin Marinescu (Bucureşti);

Observatori: Petre Radu (Bucureşti) și Stan Prodan (Alexandria).

Etapa 6

Dunărea Călăraşi – Unirea Constanţa 1-1

Au marcat: Al. Stoica (56) / L. Ardelean (45+1 – penalty)

Dacia Unirea Brăila – Concordia Chiajna 0-2

Au marcat: Al. Dușmanu (41), A. Llullaku (90+1)

Ripensia Timișoara – Astra 2-1

Au marcat: Al. Piftor (33), M. Ene (54) / T. Giuroiu (6)

CSC Şelimbăr – FC Braşov 2-1

Au marcat: D. Tătar (16), T. Suciu (71) / Al. Sabău (69)

Metaloglobus – Politehnica Timișoara 4-1

Au marcat: Al. Enache (58), A. Florescu (76), Ov. Herea (83), Cl. Herea (90+4 – penalty) / O. Ursu (9)

Unirea Dej – Steaua 2-1

Au marcat: A. Burdeț (52), M. Manole (71) / V. Buhăescu (11)

Duminică, 12 septembrie, ora 11:00