Et. 23: Am spart gheaţa: Dunărea – Concordia 2-1!

Antrenorul Dan Alexa, suspendat pentru două jocuri, şi-a dorit enorm victoria în partida cu Concordia, desfăşurată duminică la prânz iar la final şansa i-a surâs. Dunărea s-a impus finalmente cu 2-1, marcând golul victoriei în al 4-lea minut al prelungirilor prin Najib Ammari. Şi ce gol! Balonul a circulat pe traseul Vali Munteanu – Daniel Benzar – Georgian Honciu – Najib Ammari, ultimul şutând pe jos în stânga lui Greab de la peste 25 de metri! S-a spart gheaţa după 148 de zile de...secetă!

„Galben – albaştrii” au început încrezători duelul cu contracandidata la retrogradare irosind primele ocazii prin Mediop (5), Ammari (14) şi Souda (16). Oaspeţii au ripostat palid două minute mai târziu prin fostul jucător al lui Dinamo, Marius Alexe, revenit în ţară după o experienţă mai puţin reuşită în Italia şi Turcia.

În ciuda dominării noastre, ilfovenii deschid scorul în minutul 27. Bourceanu face henţ în suprafaţa de pedeapsă şi Guessan transformă cu precizie lovitura de la 11 metri. Bucuria oaspeţilor a durat fix 7 minute. Ammari execută perfect un corner de pe stânga, balonul e respins slab de Greab, aflat aproape de linia de poartă, şi ajunge la Honciu, acesta introducându-l în poartă! Dunărea îşi mai trece în cont o ocazie până la pauză prin acelaşi Honciu care bate slab o lovitură liberă de la 25 de metri, mingea fiind reţinută de portarul Concordie.

În startul părţii a doua, jocul parcă se mai echilibrează, ocaziile nu foarte clare alternând de la o poartă la alta. Souda (50), Mediop (54 şi 82), D. Benzar (68) şi Vali Munteanu (78 şi 85) crează panică în careul Concordiei care a ripostat prin Fota, bară în minutul 62 şi Guessan, minutul 69.

Golul izbăvitor a declanşat valuri de bucurie în tribună. Dunărea câştigă cu 2-1 şi strânge 21 de puncte în clasament fiind destul de aproape de targetul fixat de Dan Alexa înaintea reluării mini – returului sezonului regulat: 6 sau 7 puncte în cele 5 partide programate până la startul play – out-ului

Duminica viitoare, echipa noastră merge la Voluntari pentru duelul cu ultima clasată, FC care va juca în această etapă luni la Botoşani.

Dunărea Călăraşi – Concordia Chiajna 1-2 (1-1)

Au marcat: Georgian Honciu (35’), Najob Ammari (90+4’) / Ghislain Guessan (27’)

Dunărea: 33. Nicolai Calancea – 28. Ştefan Vlădoiu, 17. Alin Dobrosavlevici (cpt.), 24. Srgian Luchin, 27. Gaston Mendy – 55. Alexandru Bourceanu (10. Valentin Munteanu, 76’), 89. Georgian Honciu - 21. Hamidou Keyta (97. Daniel Benzar, 55’), 9. Najib Ammari, 7. Aymen Souda (44. Conor Henderson, 82’) – 29. Mediop Ndiaye.

Rezerve: 12. Gabriel Popa  - 4. Selim Ben Djemia, 5. Gabriel Simion, 88. Ianis Stoica.

Antrenor: Dan Alexa

Concordia: 33. Alexandru Greab – 30 Diogo Meira, 73. Andrei Marc, 23. Liassine Cadamuro – 8. Răzvan Grădinaru, 3. Cristi Albu, 25 Nicolas Gorobsov (cpt.), 14. Nicuşor Fota – 19. Ghislain Guessan (7. Petre Ivanovici, 90’) – 17. Simion Măzărache (10. Bawab Thaer, 66’), 12. Marius Alexe (91. Jules Iloki, 46’).

Rezerve: 16. Alessandro Caparco – 20. Ştefan Bărboianu, 96. Andrei Radu, 22. Nivaldo.

Antrenor: Adrian Falub

Au arbitrat: Horia Mladinovici - Vasile Marinescu, Andrei Constantinescu (toţi Bucureşti). Rezervă: Adrian Comănescu (Rm. Vâlcea).

Observatori: Marian Salomir (Cluj – Napoca), Marcel Vasile (Bucureşti)

Cartonaşe galbene: Al. Bourceanu (26), S. Luchin (66), N. Ammari (90+4) / D. Meira (43), N. Fota (70)

Etapa a 23-a

Astra Giurgiu - FC Viitorul 3-0

Au marcat: J. Begue (29), D. Alibec (52, 65)

Sepsi OSK Sf Gheorghe – Dinamo 0-1

A marcat: D. Nistor (57 – pen.)

Dunărea Călărași - Concordia Chiajna 2-1

Au marcat: G. Honciu (35), Ammari (90+4) / Guessan (27)

Duminică, 10 februarie

Ora 18.30 CSM Politehnica Iași - Gaz Metan Mediaș

Ora 21.00 Universitatea Craiova - CFR Cluj

Luni, 11 februarie

Ora 17.00 FC Botoșani - FC Voluntari

Ora 20.00 FCSB – FC Hermannstadt

Partidele vor fi transmise in direct de LOOK SPORT / PLUS, DIGI SPORT si TELEKOM SPORT.

1. CFR Cluj             22   13   8   1   36-13   47

2. FCSB                  22   12   5   4   41-25   41

3. U Craiova           22   11   6   5   37-19   39

4. Astra Giurgiu      23     9   8   6   32-21   35

5. FC Viitorul          23  10   4   9    25-26   34

6. Sepsi OSK         23    9   6   8   31-24    33

7. FC Botoşani       22    7   8   7   27-30    29

8. Gaz Metan           22   7   8   7   24-29    29