Dunărea s-a calificat în optimile Cupei!

Dunărea Călărași a bifat, în sfârșit, prima reușită stagională. Miercuri după-amiază, formația antrenată de Marius Milea și Marius Păun a câștigat partida de la Slatina cu CSM, scor 1-2, calificându-se în optimile de finală ale Cupei României, ediția 2021-2022. Condusă la pauză cu 1-0, Dunărea a egalat în minutul 61 prin Al. Stoica, intrat pe teren în min. 34 în locul lui Alex. Popescu. Lovitura decisivă a dat-o Alex. Nica în minutul 73 care a reluat în gol o centrare primită la 6-7 metri în fața porții.

În etapa precedentă, Dunărea a trecut la Călărași de Astra Giurgiu cu 1-0, golul purtând încă din min. 2 semnătura lui Al. Nica.

Echipele calificate până acum în optimi sunt: FC Voluntari, Minaur Baia Mare, U Craiova 1948, FC Rapid, FC Argeș, Dunărea Călărași, Chindia Târgoviște, Politehnica Timișoara, Gaz Metan Mediaș, FC Buzău și Hermannstadt.

Meciurile din cadrul optimilor de finală vor avea loc pe 27 octombrie. Faza sferturilor – 1 decembrie, faza semifinalelor – 20 aprilie 2022 (manșa tur) și 11 mai 2022 (manșa retur), iar finala pe 19 mai 2022.

CSM Slatina – Dunărea Călăraşi 1-2

Au marcat: Al. Popovici (44) / Al. Stoica (61), Al. Nica (73)

Dunărea: 12. Al. Costache – 3. I. Ţenea, 73. B. Matei, 6. M. Leca, 18. R. Sălceanu – 4. Ad. Bedea (19. L. Boiangiu, 22’), 5. C. Avram – 17. D. Filip, 7. L. Tache (11. Sorin Mănăilă, 90’), 14. Alex. Popescu (10. Alex. Stoica, 34’) – 96. A. Nica (20. Dr. Grigore, 90’).

Rezerve: 1. Al. Achiriloaiei – 90. E. Seymour, 27. T. Caragea.

Antrenor: Marius Milea

Marți, 21 septembrie

Şomuz Fălticeni - FC Voluntari 1-4

Au marcat: Al. Sahru (38) / Al. Ilie (42), V. Anghelov (65), D. Paraschiv (77), M. Briceag (86)

Minaur Baia Mare - Politehnica Iaşi 3-1

Au marcat: A. Văsălie (13, 65), M. Donca (61) / Al. Zaharia (39)

Petrolul - FC U Craiova 1948 0-1

A marcat: T. Ondan (52)

CS Mioveni - FC Rapid 4-5 (0-0, 0-0, 4-5 lov. de departajare)

Miercuri, 22 septembrie

FC Argeş - FC Botoşani 4-2 (0-0 după 90 și 120 de minute, 4-2 la lovituri de departajare)

CSM Slatina - Dunărea Călăraşi 1-2

FK Csikszereda - Chindia Târgovişte 0-1

A marcat: Cr. Cherchez (45)

Unirea Slobozia - Politehnica Timişoara 0-1

A marcat: O. Ursu (68)

Concordia Chiajna - Gaz Metan Mediaş 0-1 (0-0 după 90 de minute, 0-1 în prelungiri)

A marcat: Y. Matias 112′

FC Buzău - Academica Clinceni 2-1 (1-1 după 90 de minute, 1-0 în prelungiri)

Au marcat: A. Lopez 90′, Adi Chică-Roșă 116′ / A. Chandarov 28′

Club Atletic Oradea - Hermannstadt 0-1

A marcat: A. Sîntean (83)