Dunărea / Debut fericit pentru Doumbia!

Intrat pe teren în minutul 73 în locul lui Ariel Lopez, accidentat, Madikaba Doumbia a fost până la urmă salvatorul Dunării în partida câştigată sâmbătă, acasă, în faţa celor de la FK Csikszereda, scor 2-1. Francezul de 26 de ani, adus în ultima zi de transferuri de la Farul Constanţa a înscris golul izbăvitor, în prelungiri, chiar la ultima fază a jocului. Centrarea din corner a lui Mădălin Tudoran a fost reluată cu capul de Doumbia de lângă 3 adversari.

În acest sezon al ligii a 2-a, Doumbia a mai înscris un gol, pe 16 noiembrie, în partida Farul – Pandurii Tg. Jiu, scor 5-0, din cadrul rundei a 16-a.

Alţi jucători sosiţi în pauza de iarnă care au debutat sub tricoul Dunării sunt: Bogdan Jica (integralist în ambele partide), Adrian Zaluschi (integralist la Ploieşti, cu Petrolul, doar 58 de minute în partida de la Călăraşi cu FK Csikszereda) şi Konstantinos Rougkalas (integralist în meciul cu FK Csikszereda)

MADIKABA DOUMBIA. S-a născut în Franţa pe 18 iunie 1993. Mijlocaş defensiv (189 cm). Jucător de picior drept. A mai evoluat la Raggiana U19 (Italia), Colline Alfieri (Italia / 2012 - 2014), Villemomble Sports (Franţa / 2014-2015), FC Atlantique Vilaine (Franţa / 2015-2016), Olympique Noisy - le - Sec (Franţa / 2016-2018), Farul Constanţa (31.07.2018-16.02.2020)