Dunărea / Dan Alexa: Un meci pe care nu trebuia să-l pierdem!

Dunărea Călăraşi a încheiat anul cu o înfrângere la Botoşani, scor 1-0, graţiei reuşitei lui Hervin Ongenda din minutul 36, însă antrenorul Dan Alexa a declarat după joc că elevii săi au fost mai buni după pauză şi nu meritau să piardă. Un meci pe care nu trebuia să-l pierdem. Am primit gol la prima situație a Botoșaniului. În repriza a doua am avut multe oportunități de a marca, am pus presiune pe Botoșani. Am fost echipa mai bună în repriza a doua dar ceea ce contează sunt cele trei puncte. Felicit Botoșaniul. Pentru ei este o victorie importantă. Mi-am felicitat jucătorii după joc pentru că au avut reacție. Nu e ușor să domini Botoșaniul la ea acasă.” a declarat Dan Alexa, potrivit publicaţiei www.btonline.ro.

Tehnicianul echipei noastre a mai subliniat că în această pauză competiţională principalul obiectiv este întărirea lotului. Luni, au fost disponibilizaţi nu mai puţin de 10 jucători iar alţi 6 sunt cu bagajele la uşă. “Urmează o pauză, trebuie să ne întărim. Avem bugetul necesar pentru a aduce jucători, suntem în căutarea lor. Pentru toate echipele din play-out va fi un alt campionat. 2018 a fost un an perfect timp de 10 luni și 2 luni catastrofale. Am avut acea ofertă de la Astra dar am decis să rămân la Călărași. Mi s-au promis investiții importante și sunt obligat să salvez echipa de la retrogradare”. a conchis Alexa.