Dunărea / D. Alexa: Am întâlnit un portar în zi mare. Sunt dezamăgit de rezultat!

Dunărea a suferit sâmbătă o nouă înfrângere în play-out-ul ligii I  Betano, fiind depăşită acasă de Politehnica Iaşi cu scorul de 2-1. Antrenorul Dan Alexa a declarat după meci că echipa sa a controlat jocul însă s-a izbit de o nucă tare, portarul spaniol Ruben Mino Peralta, subliniind că rezultatul în sine l-a dezamăgit. „A fost un meci în care 80 de minute am făcut un joc bun. O primă repriză echilibrată, apoi 30-35 de minute perfecte, unde am adus de multe ori mingea în careul advers fără ca Iaşiul să ne surprindă măcar o dată. Am întâlnit un portar în zi mare care a avut intervenţii salutare dar din păcate nu am reuşit să fructificăm. Am avut posibilitatea la 1-0 să închidem jocul, am avut două situaţii mari de a înscrie, să facem 2-0. Nu am făcut-o, apoi am luat un gol pe o nesincronizare, pe  zonă centrală. Un gol foarte uşor care din păcate i-a băgat pe cei de la Iaşi în joc. Apoi un gol 2 pe o lipsă de responsabilitate totală. Sunt dezamăgit pentru că şi atunci când avem determinare şi facem jocuri bune nu reuşim să câştigăm iar asta este problema principală a acestei echipe. Mai sunt 12 jocuri şi distanţa nu este foarte mare dar problema mentală, sper după înfrângerea asta, să nu fie atât de mare pentru noi în viitor. Sunt dezamăgit de rezultat, asta e.” a spus la conferinţa de presă de după joc Dan Alexa care a continuat “Sincer, Iaşiul nu ne-a surprins cu absolut nimic. Cred că am controlat jocul din toate punctele de vedere: fizic, tactic şi am avut situaţii mai multe. Am avut foarte multe faze fixe în jurul careului lor, n-am reuşit decât una să o fructificăm. Iaşiul ne-a surprins în două momente în care nu am fost noi atenţi. Iaşiul era o echipă de bătut. Din păcate nu arătăm forţa mentală şi asta se întâmplă în momentul în care eşti pe locul care eşti. Apare o frică de rezultat după ce dai golul să nu greşeşti. Dar am speranţe că avem jucători cu experienţă care pot mental să gestioneze foarte bine viitorul parcurs al echipei pentru că în momentul ăsta situaţia este foarte grea. Ne trebuie obligatoriu o victorie cât mai repede şi trebuie să ne liniştim. Sunt două săptămâni foarte grele pentru că este şi pauza asta a echipei naţionale şi trebuie să gestionăm foarte bine situaţia.”

Etapa viitoare, mai exact pe 1 aprilie, Dunărea va juca în deplasare cu FC Botoşani.