Copiii Farului i-au bătut pe copiii Dunării

Arena Ion Comșa a găzduit sâmbătă la prânz partida de verficare dintre Dunărea și Farul II Constanța, duelul încheindu-se cu victoria oaspeților, scor 2-4.

Dunărea a deschis scorul în minutul 4 prin Mădălin Calu (foto centru – arhivă) cu un șut ușor lobat de la marginea careului, însă Farul II avea să egaleze 25 de minute mai târziu prin R. Mălăele. Constănțenii trec la timonă în minutul 33 după reușita lui Bodișteanu însă bucuria avea să fie curmată după doar un minut, Bîrzu înscriind în proprie poartă.

În min. 43 Carlo Casap marchează direct din corner, Farul II intrând la pauză în avantaj care avea să prindă proporții în minutul 76 după golul semnat de Tănasă.

Cu o echipă formată în foarte mare măsură din jucători de la echipa U19 a clubului, Dunărea pierde cu 4-2, fiind al doilea eșec consecutiv din pregătiri. Sâmbăta trecută, “galben-albaștrii” au fost învinși tot la Călărași de Dacia Brăila cu 2-0.

Exact peste o săptămână, Dunărea va disputa ultimul test înaintea reluării campionatului. La Călărași vine tot o echipă din eșalonul 3, Recolta Gh. Doja.

În altă ordine de idei, Dunărea s-a despărțit în această săptămână și de mijlocașul Leonard Boiangiu.

Dunărea Călărași - Farul Constanța II 2-4 (2-3)

Au marcat: Mădălin Calu (4) Daniel Bîrzu (34-autogol) / Roberto Mălăele (29), Ștefan Bodișteanu (33), Carlo Casap (43), Răzvan Tănasă (76).

Dunărea: I. Alexandru (46 R. Ciulianu) – I. Țenea, M. Leca (73’ Rusianu), C. Avram, E. Primaru (73’ H. Condei) – A. Coleașă (62’ Ciurariu), P. Popa, L. Tache (62’ Blidar), D. Vultur (62’ R. Tătaru)– Dr. Grigore (73’ A. Moise) M. Calu (62’ Al. Stoica)

Antrenor: Marius Păun

Farul II: Mușat (46 Trandafir) - Sîrbu (60 Martinovic), Bîrzu, Dănuleasă (46 Lazăr), Buta (75 Duțu) - Mălăele (46 Tănasă), Călin (46 Georgescu; 75 Maftei), Casap (46 Mitulețu) - Bodișteanu (46 Malama), Cojocaru (60 Boicu), Sali (60 Andronache).

Antrenor: Sorin Rădoi