Bodo Kanda, gol pentru Dunărea după 874 de zile!

Reîntors la Călărași după ce a evoluat în ultimii doi ani la UTA Arad, Farul Constanța și Concordia Chiajna, Bodo Kanda a înscris vineri primul gol al Dunării, egalizator, în amicalul de lux cu FC Rapid.

O nouă reușită sub tricoul ‘galben-albastru” după exact 874 de zile. Ultima oară s-a întâmplat pe 15 septembrie 2018, în jocul Dunărea – FC Botoșani (scor 3-2) din cadrul etapei a 8-a a ligii 1. Kanda a marcat și atunci golul de 1-1, în minutul 29 al disputei.

Trimis încă din primul minut de Pustai în avanposturi alături de Vali Alexandru, Kanda “a rezistat” pe teren 74 de minute fiind apoi înlocuit cu tânărul Luca Tache, sosit și el în această pauză competițională de la juniorii lui Dinamo București.

În prima parte a acestui sezon, Bodo Kanda a evoluat pentru Concordia în 6 partide din campionat (98 de minute pe teren) și una în Cupă (81 de minute).

Baudouin Tshitungi Dieudonne Kanda s-a născut la București pe 17 aprilie 1993. A mai evoluat la Dunărea în perioada 1 iulie 2012 – 19.01.2019, bifând în cele două ligii (din 2015 încoace) 97 de partide și 26 de goluri. Potrivit site-urilor de specialitate, este evaluat la 50 de mii de euro.