Baraj L1 | Experiența și-a spus cuvântul: Dunărea Călărași – FC Voluntari 1-2!

Prima manșă a barajului de promovare în liga 1, programată în această după-amiază la Călărași între Dunărea și FC Voluntari a fost adjudecată de oaspeți. Echipa noastră a reușit să deschidă scorul în minutul 31 prin Bodo Kanda care l-a executat cu mult sânge rece pe Râmniceanu, după ce l-a eclipsat pe Tamaș, însă s-aq văzut egalată cu 2 minute înainte de pauză. Betancor l-a învins pe Began, care a făcut din nou un meci de neuitat, după o eroare a defensivei noastre.

După pauză, ilfovenii au apăsat și mai mult pe accelarație, trecând în avantaj în minutul 73. Alexandru Vlad a executat impecabil o lovitură de la circa 20 de metri iar victoria n-a mai fost pusă la îndoială.

În ultimele secunde ale partidei, centralul Sebastian Colțescu, ezitant ba chiar tendențios în câteva rânduri, i-a arătat cartonașul roșu lui Ariel Lopez (două galbene), desi faza nu impunea al doilea cartonaș galben.

Returul este programat joia viitoare de la ora 20.30, FC Voluntari pornind, desigur, favoriți.

În celălalt meci, disputat astăzi, CS Mioveni și Hermannstadt au încheiat la egalitate, 0-0. Meciul retur se va desfășura miercurea viitoare.

Dunărea Călărași – FC Voluntari 1-2

Au marcat: B. Kanda (31′) / J. Betancor (43)′, Al. Vlad (73′)

Dunărea Călărași: 12. Răzvan Began – 3. Ionuț Țenea (2. Andrei Rus 46′), 20. Bogdan Șandru (cpt.), 6. Kamil Wiktorski, 18. Robert Sălceanu – 11. Sandro Djuric (8. Marius Fotescu 79′), 14. Ariel Lopez, 17. Alin Cârstocea (7. George Tudoran 46′), 96. Sorin Sava (26. Cristian Bud 62′) – 10. Saifeddine Alami (28. Charles Acolatse 27′), 90. Baudouin Kanda

Rezerve: 1. Stefan Krell – 21. Mădălin Calu, 22. Ionuț Sîrbu

Antrenor: Cristian Pustai

FC Voluntari: 12. Victor Rîmniceanu – 24. Ricardinho, 30. Gabriel Tamaș (cpt.), 5. Igor Armaș, 23. Alexandru Vlad – 21. Alexandru Ilie (17. Sebastian Mailat 36′), 66. Lukas Droppa, 18. Helder Tavares (44. Martin Remacle 36′), 8. Ion Gheorghe (98. Cristian Costin 82′) – 19. Viktor Angelov (14. Marcelo Lopes 62′), 9. Jefte Betancor (2. Cosmin Achim 82′)

Rezerve: 33. Valentin Neacșu – 6. Marius Briceag, 28. Ionuț Balaur

Antrenor: Liviu Ciobotariu

ArbitrI: Sebastian Colţescu (Craiova) - Mircea Orbuleţ (Bucureşti) și Daniel Mitruţi (Craiova); Rezervă: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe);

Observatori: Corneliu Fecioru și Victor Radu (ambii din Bucureşti).