Baraj L1 | Dunărea vs. FC Voluntari, egalitate pe linie!

Dunărea și FC Voluntari, viitoare adversare în cadrul barajului de promovare în Liga 1, s-au mai întâlnit de 4 ori de-a lungul timpului, toate confruntările având loc în sezonul 2018-2019 al ligii 1.

Primul duel a avut la Călărași pe 17 octombrie 2018, în runda a 11-a a sezonului regular, partida încheindu-se la egalitate 1-1. Dunărea a deschis scorul în minutul 34 prin Mediop Ndiaye însă a fost egalată în minutul 79 de fundașul dreapta Ricardinho.

În retur, pe 17 februarie 2019, meciul s-a încheiat așa cum a început, 0-0.

Calificate în play-out, Dunărea și Voluntariul au mai disputat două partide. Pe 6 aprilie 2019, la Călărași, meciul s-a terminat tot 1-1. Pentru echipa noastră, antrenată de Dan Alexa, a marcat Daniel Benzar în minutul 76, egalarea survenind în al 3-lea minut al prelungirilor. Golul a fost înscris de fundașul central, Igor Armas.

Ultima confruntare s-a derulat la Voluntari, pe 19 mai 2019, și de data asta disputa încheindu-se cu un scor alb, 0-0. În acel sezon Dunărea a retrogradat în liga a 2-a. FC Voluntari a disputat barajul de menținere în L1 împotriva târgoviștenilor de la Chindia. Ilfovenii au rămas în L1 cu emoții, trecând de Chindia după executarea lovirurilor de departajare (1-0 / 0-1 / 3-0, d.l.d.)

În total 4 remize, din care două terminate la 0 și tot două la 1.

Sâmbătă, 29 mai, de la ora 18.00, Dunărea și FC Voluntari vor disputa prima manșă a barajului de promovare în L1, returul fiind programat joia viitoare, de la ora 20.30 de minute. Echipa câștigătoare va evolua în sezonul viitor în L1.