România, 5 medalii de aur și 5 de argint la CE de canotaj U23

România a cucerit zece medalii, 5 de aur şi 5 de argint, duminică, la Campionatele Europene de canotaj Under-23 de la Kruszwica (Polonia), iar Simona Radiş a stabilit un record mondial la simplu vâsle feminin, potrivit unui comunicat remis AGERPRES. România s-a clasat pe primul loc în clasamentul pe naţiuni.

"Performanţă extraordinară a canotorilor români, aşa cum ne-au obişnuit deja de altfel! Am demonstrat încă o dată că avem cel mai bun lot de tineret din Europa. Au fost câştigate 10 medalii, dintre care 5 de aur şi 5 de argint. Îi felicit pe sportivi pentru munca depusă şi determinarea de care au dat dovadă! De asemenea, pe antrenori şi întreaga echipă a Federaţiei Române de Canotaj! Aşteptăm cu nerăbdare Campionatul European al juniorilor de la Munchen, din 9-10 octombrie", declară preşedinta Federaţiei Române de Canotaj, Elisabeta Lipă.

Prima medalie de aur pentru ţara noastră a fost obţinută în proba de patru plus unu rame feminin de echipajul compus din Amalia Bucu, Larisa-Andreea Bogdan, Manuela-Gabriela Lungu, Cosmina-Maria Podaru şi Victoria-Ştefania Petreanu, cu timpul de 07:05,64, în faţa echipajelor din Italia şi Germania.

A doua medalie de aur a fost obţinută în proba de patru rame feminin, prin echipajul format din Andreea Popa, Maria Tivodariu, Magdalena Rusu şi Dumitriţa Juncănariu, înregistrate în 06:36,13, în faţa echipajelor din Polonia şi Marea Britanie.

A treia medalie de aur pentru România la Kruszwica a fost câştigată de campioana olimpică Simona Radiş, în proba de simplu vâsle feminin. Simona s-a impus în faţa sportivelor din Elveţia şi Cehia, cu timpul de 07:26,39, doborând astfel recordul mondial de tineret.

O medalie de aur au reuşit să obţină şi sportivii din barca de patru rame masculin, Ştefan Berariu (vicecampion olimpic la Tokyo), Alexandru-Laurenţiu Danciu, Florin Arteni şi Ciprian Huc, în faţa echipajelor din Polonia şi Belarus.

A cincea medalie de aur pentru România a fost câştigată de sportivele din barca de 8+1 feminin, Estera-Costina-Beatrice Vîlceanu, Larisa-Elena Roşu, Adriana Ailincăi, Maria Tivodariu, Alice-Elena Turcanu, Raluca-Georgiana Dinulescu, Magdalena Rusu, Simona Radiş şi Victoria-Ştefania Petreanu, care au dominat cursa din Finala A, încheind cu un timp de 06:13,66, în faţa echipajelor din Germania şi Polonia.

O medalie de argint a fost câştigată de echipajul de patru plus unu rame masculin compus din Andrei Mândrilă, Nicu-Iulian Chelaru, Florin Ceobanu, Claudiu Neamţu şi Gavril Dumbravă. La această probă, podiumul a fost completat de echipajele din Italia şi Marea Britanie.

Tot medalie de argint au obţinut şi fetele la dublu rame feminin, Adriana Ailincăi şi Alina-Maria Baleţchi. Sportivele noastre au urcat pe podium alături de echipajele din Croaţia şi Ucraina.

Echipajul de dublu rame masculin alcătuit din Dumitru-Alexandru Ciobică şi Florin Lehaci a obţinut o medalie de argint, urcând pe podium alături de echipajele din Lituania şi Italia.

În Finala A a probei de dublu vâsle feminin, Cristina Drugă şi Alexandra Ungureanu au încheiat cursa pe locul al doilea, echipajele din Grecia şi Lituania completând podiumul.

Ultima medalie a zilei la Campionatele Europene Under-23, medalie de argint, a fost cucerită de sportivii din barca de 8+1 masculin, Dumitru-Valentin Bucur, Dorin Simion, Andrei Mândrilă, Nicu-Iulian Chelaru, Florin Ceobanu, Marian Cireaşă, Andrei Lungu, Alexandru Gherasim şi Gavril Dumbravă, sosiţi după echipajul din Marea Britanie.

Echipajul de patru vâsle feminin, format din Emanuela-Ioana Ciotău, Patricia Cireş, Andrada Maria Moroşanu şi Georgiana-Simona Huc, a ocupat locul 4 în Finala A.

La dublu vâsle masculin, Sebastian Timis şi Gheorghe Morar au încheiat pe locul 2 cursa din Finala B, ocupând poziţia 8 în clasamentul general. Tot poziţia 8 a ocupat-o şi echipajul de patru vâsle masculin, Gheorghe Scripcaru, Florin Bogdan Horodişteanu, Cristian-Ionut Cojocaru şi Andrei-Sebastian Cornea, după ce a încheiat Finala B pe locul 2.

Cristian-Vasile Nicoară a concurat Finala C a probei de simplu vâsle masculin, clasându-se pe locul 2.