Liga 3 | Agricola Borcea câștigă și derby-ul județean

Ultima rundă a turului ligii a 3-a a programat în Seria 3 derby-ul județului, Agricola Borcea – Înainte Modelu. Dincolo de cele 3 puncte puse în joc, miza privind orgoliile era și mai mare.

După o primă repriză albă, Agricola și Înainte urmărită din tribune de principalii săi “susținători”, primarii, Aniel Nedelcu Pațurcă și respectiv Gheorghe Dobre au punctat și pe tabelă.

Alin Robu a deschis scorul în minutul 55 însă bucuria gazdelor a fost curmată după exact 10 minute după ce Adrian Răduca a egalat pentru modeleni.

Meciul s-a încins iar în minutul 75 reduta oaspeților a mai cedat o dată. Daniel Gâță a marcat pentru 2-1, rezultat care s-a păstrat până la final în ciuda unor ratări ale oaspeților evidente.

Agricola încheie prima parte a sezonului pe locul 3 cu 20 de puncte la fel ca CS Afumați, ocupanta locului secund însă ilfovenii au un golaveraj ceva mai bun. De altfel, cele două rivale se vor afla chiar sâmbăta viitoare față în față, în prima rundă a returului. În tur, la Borcea, scorul a fost 0-0.

Performanța Borcei nu e deloc întâmplătoare. În ultima vreme, autoritățile locale în frunte cu inimosul primar, Aniel Nedelcu Pațurcă au susținut sportul de performanță investind în echipa de fotbal Agricola, una din brandurile locale, fără îndoială dar și în infrastructură, terenul, suprafața de joc fiind superioare multor echipe din L2.

Returul se anunță încă de pe acum extrem de disputat iar Agricola Borcea e decisă să-și joace șansele de promovare (realmente ar fi o nebunie dacă centrul fotbalistic al județului se va muta la Borcea!) până la final într-o companie selectă din care mai fac parte liderul, Farul 2 Constanța dar și formațiile ilfovene, CS Afumați și SC Popești Leordeni.

Deocamdată, Înainte Modelu e pe 7 cu 10 puncte având ți un meci mai puțon disputat. În cazul unui succes previzibil la masa verde cu CSM Fetești, modelenii pot urca pe 5.

Decepția majoră a turului rămâne CSM Oltenița care n-a obținut nici măcar un punct în cele 9 meciuri disputate, încheind turul și cu un golaveraj dezamăgitor, 2-32!