S-a tras cortina peste runda 1 a noului sezon regular al L2. Miercuri seară în Ghencea, CSA Steaua a reușit să învingă la limită, scor 1-0, formația FK Csikszereda, golul fiind marcat în minutul 79 de Remus Chipirliu.
În această rundă, Dunărea a obținut un egal în deplasare cu Ripensia Timișoara, scor 3-3 însă etapa viitoare va da piept cu o altă reprezentantă a Banatului, Politehnica Timișoara.
Duelul e programat pe arena Ion Comșa din Călărași marți, 10 august, începând cu ora 17.00. Partida va fi televizată.
Etapa a 2-a debutează joi la Techirghiol acolo unde de la ora 17.30 de minute va începe confruntarea dintre Unirea Constanța și Hermannstadt.
Etapa 1 | Rezultate
Ripensia Timișoara – Dunărea Călărași 3-3
Au marcat: N. Sokovic (34), D. Golda (40), D. Taras (85) / Al. Stoica (16), B. Matei (59), S. Sava (71)
Unirea Dej – Unirea Slobozia 0-2
A marcat: Cr. Mustacă (36, 67)
CSC Șelimbăr – Dacia Unirea Brăila 3-1
Au marcat: A. Roșu (55), N. Andone (57, 58) / R. Stănescu (12)
Astra – Metaloglobus București 1-2
Au marcat: Dr. Gheorghe (46) / Al. Enache (730, Ov. Herea (84 – pen.)
Petrolul Ploiești – Politehnica Iași 2-0
Au marcat: Șaim Tudor (75), M. Bratu (83)
Concordia Chiajna – Unirea Constanța 2-0
Au marcat: Ad. Voicu (36), G. Deac (85)
FC Hermannstadt – FC Buzău 2-1
Au marcat: S. Balaure (43), B. Alhassan (48) / Cr. Ciobanu (26)
FC Brașov – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2-2
Au marcat: Al. Sabău (58), H. Popa (71) / P. Mitrică (16), Alex. Băican (43)
Universitatea Cluj – Politehnica Timișoara 3-0
Au marca: V. Alexandru (10) A. Hofman (32), S. Ribeiro (34)
Steaua București – FK Csikszereda 1-0
A marcat: R. Chipirliu (79)
Etapa 2 | Program jocuri
Joi, 5 august
Ora 17.30 Unirea Constanța – Hermannstadt (televizat)
Sâmbătă, 7 august
Ora 11.00 Politehnica Iași – Concordia Chiajna (televizat)
Ora 11.00 Dacia Unirea Brăila – FC Brașov
Ora 11.00 Unirea Slobozia – CSC Șelimbăr
Ora 11.00 Ripensia Timișoara – Unirea Dej
Ora 13.00 Metaloglobus – Petrolul Ploiești (televizat)
Duminică, 8 august
Ora 12.00 FC Buzău – Universitatea Cluj (televizat)
Luni, 9 august
Ora 16.00 FK Csikszereda – Astra Giurgiu (televizat)
Marți, 10 august
Ora 17.00 Dunărea Călărași – Politehnica Timișoara (televizat)
Miercuri, 11 august
Ora 19.00 Viitorul Pandurii Tg. Jiu – CSA Steaua București (televizat)