Liga 2 | S-a tras cortina peste runda 1. Dunărea se pregătește pentru duelul cu Poli Timișoara

S-a tras cortina peste runda 1 a noului sezon regular al L2. Miercuri seară în Ghencea, CSA Steaua a reușit să învingă la limită, scor 1-0, formația FK Csikszereda, golul fiind marcat în minutul 79 de Remus Chipirliu.

În această rundă, Dunărea a obținut un egal în deplasare cu Ripensia Timișoara, scor 3-3 însă etapa viitoare va da piept cu o altă reprezentantă a Banatului, Politehnica Timișoara.

Duelul e programat pe arena Ion Comșa din Călărași marți, 10 august, începând cu ora 17.00. Partida va fi televizată.

Etapa a 2-a debutează joi la Techirghiol acolo unde de la ora 17.30 de minute va începe confruntarea dintre Unirea Constanța și Hermannstadt.

Etapa 1 | Rezultate

Ripensia Timișoara – Dunărea Călărași 3-3

Au marcat: N. Sokovic (34), D. Golda (40), D. Taras (85) / Al. Stoica (16), B. Matei (59), S. Sava (71)

Unirea Dej – Unirea Slobozia 0-2

A marcat: Cr. Mustacă (36, 67)

CSC Șelimbăr – Dacia Unirea Brăila 3-1

Au marcat: A. Roșu (55), N. Andone (57, 58) / R. Stănescu (12)

Astra – Metaloglobus București 1-2

Au marcat: Dr. Gheorghe (46) / Al. Enache (730, Ov. Herea (84 – pen.)

Petrolul Ploiești – Politehnica Iași 2-0

Au marcat: Șaim Tudor (75), M. Bratu (83)