Liga 2 | S-a spart gheața: Dunărea – Dacia Brăila 3-1!

S-a spart gheața! În runda a 16-a, Dunărea a obținut prima victorie stagională învingând la Călărași formația brăileană, Dacia Unirea, cu 3-1.

“Galben-albaștrii” au deschis scoru în minutul 6 prin C. Avram și l-au majorat după nici două minute prin Al. Stoica (foto – în alb). Brăilenii ar fi putut să reintre în joc în minutul 34 dacă Patrick Petre n-ar fi ratat penalty-ul, apărat ce-i drept de Al. Costache, în minutul 34, obținut ca urmare a faultului produs în suprafață de pedeapsă de Daniel Filip asupra lui M. Șandru.

Imedia după pauză, Dunărea își mărește diferența punctând prin Al. Popescu care a transformat o lovitură de la 11 metri acordată de centralul bucureștean Sergiu Anton ca urmare a faultului comis asupra lui D. Filip. Dacia nu mai ratează al doilea penalty primit în minutul 49 după hențul lui Al. Stoica, transformat de M. Cocîrlă.

Dunărea câștigă cu 3-1 și totalizează 7 puncte la capătul unui sezon de toamnă sumbru, măcinat din punct de vedere financiar dar și sportiv.

Dunărea Călărași – Dacia Unirea Brăila 3-1

Au marcat: C. Avram (6), Alex. Stoica (8), Al. Popescu (47 – pen.) / M. Cocîrlă (49 – pen.)

Dunărea Călărași: Al. Costache – C. Avram, M. Leca, B. Matei, R. Sălceanu – L. Boiangiu, R. Ivan - D. Filip, Al. Stoica (cpt.), B. Moise - Al. Popescu

Rezerve: A. Popa – M. Condei, Dr. Grigore, D. Vultur, S. Mănăilă, M. Calu, I. Țenea, A. Nica, E. Seymour

Antrenor secund: Marius Păun

Dacia Unirea: Cr. Andrei – Cocîrlă, Moroianu, Stănciulescu, Mih. Șandru – Robu, G. Apostol, Raph. Stănescu, P. Petre (cpt.) – Gab. Răducan, Duțu

Rezerve: Duță – Priboi, Apostolache, Petrache, Pătlăgică, Voinescu

Antrenor: Florentin Petre

Arbitri: Sergiu Anton (Bucureşti) - Cosmin Vatamanu (Bucureşti) și Mihaela Țepușă (Buzău); Rezervă: Ionuț Constantinescu (Galaţi);

Observatori: Silviu Crângaşu (Ploieşti) și Petre Badea (Tulcea).

Etapa 16

Concordia Chiajna – Hermannstadt 0-0

Dunărea Călărași – Dacia Brăila 3-1

Unirea Slobozia – Viitorul Pandurii 2-0

Au marcat: R. Mustacă (11), C. Afalna (20)

CSC Șelimbăr – Politehnica Iași 0-0

FC Brașov – Unirea Constanța 4-2

Au marcat: A. Negrean (28), El-Azzouzi (44, 55, 58) / R. Cireșoiu (22), A. Chirițoiu (52)