Joi, 21 octombrie se pune în mișcare runda a 11-a a sezonului regular al ligii a 2-2. De la ora 19.30 de minute arena Ilie Oană din Ploiești va găzdui derby-ul Petrolul – CSA Steaua, arbitrat la centru de bucureșteanul, Iulian Dima. Ajutoarele sale sunt Mircea Orbuleț, tot din Capitală șiu Romică Bîrdeș (Pitești). Rezervă va fi clujeanul, Dragoș Lunca.
Petrolul (foto), ocupanta primului loc, are o linie de clasament aproape perfectă: 9 victorii din 10 partide jucate, o înfrângere și un golaveraj foarte bun, 25-2!
De partea cealaltă, echipa antrenată de Daniel Oprița e pe 5 cu 6 victorii, 3 remize și un eșec și cu un golaveraj pozitiv, 17-6.
În această etapă, Dunărea va juca în deplasare cu Astra Giurgiu, meciul urmând a avea loc sâmbătă, 23 octombrie, de la ora 11.00.
Etapa 11
Joi, 21 octombrie
Ora 19.30 Petrolul – CSA Steaua
Vineri, 22 octombrie
Ora 15.30 FC Buzău – Unirea Slobozia
Sâmbătă, 23 octombrie
Ora 11.00 Astra Giurgiu – Dunărea Călărași
Ora 11.00 Unirea Constanța – Dacia Brăila
Ora 11.00 Politehnica Iași – Viitorul Pandurii
Ora 11.00 Metaloglobus – FK Csikszereda
Ora 12.30 Hermannstadt – CSC Șelimbăr
Ora 15.00 Politehnica Timișoara – Ripensia
Duminică, 24 octombrie
Ora 12.30 Universitatea Cluj – Unirea Dej
Luni, 25 octombrie
ora 15.30 Concordia – FC Brașov
Clasament
1. Petrolul Ploiești 10 9 0 1 25-2 27
2. Universitatea Cluj 10 8 0 2 17-6 24
3. Concordia Chiajna 10 7 2 1 13-3 23
4. Hermannstadt 10 6 4 0 22-8 22
5. Steaua București 10 6 3 1 17-6 21
6. FC Buzău 10 6 2 2 35-8 20
7. Metaloglobus 10 5 1 4 14-15 16
8. Unirea Slobozia 10 4 3 3 14-8 15
9. CSC Șelimbăr 10 4 2 4 8-13 14
10. Politehnica Iași 10 4 0 6 14-12 12
11. Unirea Dej 10 3 3 4 9-9 12
12. FK Csikszereda 10 4 0 6 13-18 12
13. Poli Timișoara 10 3 1 6 11-15 10
14. Ripensia 10 2 4 4 10-15 10
15. Viitorul Pandurii 10 2 4 4 8-13 10
16. FC Brașov 10 2 3 5 8-19 9
17. Unirea Constanța 10 1 1 8 7-33 4
18. Dunărea Călărași 10 0 3 7 8-21 3
19. Dacia Unirea Brăila 10 0 2 8 4-33 2
20. Astra Giurgiu 10 3 4 3 10-10 -1