S-a tras cortina și peste runda a 9-a a sezonului regular al L2. În ultimul meci desfășurat duminică, Petrolul a dispus clar la Ploiești de CSC Șelimbăr, scor 3-0 revenind pe primul loc, poziție pe care o ocupă din 17 septembrie. Au marcat în ordine S. Jarovic (35), S. Măzărache (47) și V. Țicu (68).
În clasament, lupii galbeni sunt secondați de Concordia, un punct mai puțin, pe 3 situându-se Hermannstadt, la 3 lungimi de undă.
Învinsă în Ghencea cu 3-0 de Steaua, Dunărea rămâne pe 18 cu 3 puncte.
Etapa a 10-a se va desfășura în jurul datei de 16 octombrie.
Etapa 9 | Rezultate
Concordia – Unirea Dej 1-0
A marcat: H. Younes (34 – pen.)
Hermannstadt – Ripensia Timișoara 2-2
Au marcat: I. Stoica (16), P. Petrescu (51 – pen.) / S. Coulibaly (25), V. Macrițchii (66)
Astra – FC Brașov 2-0
Au marcat: Ad. Stoica (19), Dr. Gheorghe (25)
FC Buzău – Viitorul Pandurii Tg. Jiu 1-1
Au marcat: Cr. Ciobanu (25 – pen.) / G. Dodoi (3)
Unirea Constanța – FK Csikszereda 1-2
Au marcat: L. Ardelean (45+2) / M. Schieb (8, 19)
Politehnica Iași – Metaloglobus 0-1
A marcat: Cl. Herea (79)
Steaua – Dunărea Călărași 3-0
Au marcat: R. Chipirliu (59 – pen., 64), R. Neacșu (88)
Universitatea Cluj – Unirea Slobozia 2-0
A marcat: A. Hofman (34, 54)
Politehnica Timișoara – Dacia Brăila 2-0
Au marcat: C. Bîrnoi (22), E. Gerbi (50)
Petrolul – CSC Șelimbăr 3-0
Au marcat: S. Jarovic (35), S. Măzărache (47), V. Țicu (68)
Clasament
1. Petrolul Ploiești 9 8 0 1 21-2 24
2. Concordia Chiajna 9 7 2 0 13-2 23
3. Hermannstadt 9 6 3 0 21-7 21
4. Universitatea Cluj 9 7 0 2 14-6 21
5. Steaua București 9 6 2 1 16-5 20
6. FC Buzău 9 5 2 2 28-8 17
7. Metaloglobus 9 4 1 4 13-15 13
8. Unirea Slobozia 9 3 3 3 13-8 12
9. Politehnica Iași 9 4 0 5 13-9 12
10. Unirea Dej 9 3 2 4 8-8 11
11. CSC Șelimbăr 9 3 2 4 7-13 11
12. Ripensia 9 2 4 3 10-12 10
13. Poli Timișoara 9 3 1 5 11-14 10
14. FK Csikszereda 9 3 0 6 10-17 9
15. FC Brașov 9 2 3 4 8-15 9
16. Viitorul Pandurii 9 1 4 4 6-12 7
17. Unirea Constanța 9 1 1 7 6-31 4
18. Dunărea Călărași 9 0 3 6 8-20 3
19. Dacia Unirea Brăila 9 0 2 7 4-26 2
20. Astra Giurgiu 9 3 3 3 9-9 -2
Etapa 10 | Sâmbătă, 16 octombrie
Viitorul Pandurii – Unirea Constanța
CSC Șelimbăr – Concordia Chiajna
FK Csikszereda – Politehnica Iași
Dacia Brăila – FC Buzău
Dunărea – Metaloglobus
FC Brașov – Petrolul
Ripensia – Univ. Cluj
Steaua – Astra
Unirea Dej – Hermannstadt
Unirea Slobozia – Poli Timișoara