FC Brașov și CSA Steaua București sunt echipele care vor evolua în uvertura rundei a 8-a a ligii a 2-a. Meciul este programat în orașul de sub Tâmpa începând cu ora 17.00.
Brașovenii care în runda precedentă au învins tot pe teren propriu Dunărea cu 3-1 se află pe locul 13 cu 9 puncte. De partea cealaltă Steaua, ținută în șah în urmă cu câteva zile de CSC Șelimbăr e pe 5 cu 14 puncte.
Dunărea va încheia etapa, adversara sa fiind Politehnica Iași. Meciul se va desfășura marți, 28 septembrie, de la ora 17.00, la Călărași.
Etapa 8
Vineri, 24 septembrie
Ora 17.00 FC Brașov – CSA Steaua
Sâmbătă, 25 septembrie
Ora 11.00 Metaloglobus – Unirea Constanța
Ora 11.00 FK Csikszereda – FC Buzău
Ora 11.00 Dacia Brăila – Universitatea Cluj
Ora 11.00 CSC Șelimbăr – Astra
Ora 13.00 Unirea Dej – Petrolul
Duminică, 26 septembrie
Ora 11.00 Viitorul Pandurii – Politehnica Timișoara
Ora 11.00 Unirea Slobozia – Hermannstadt
Ora 11.00 Ripensia Timișoara – Concordia Chiajna
Marți, 28 septembrie
Ora 17.00 Dunărea Călărași – Politehnica Iași
Clasament
1. Petrolul Ploiești 7 6 0 1 15-1 18
2. Hermannstadt 7 5 2 0 18-5 17
3. Concordia Chiajna 7 5 2 0 11-2 17
4. Universitatea Cluj 7 5 0 2 9-6 15
5. Steaua București 7 4 2 1 12-5 14
6. FC Buzău 7 4 1 2 24-5 13
7. Unirea Slobozia 7 3 3 1 13-5 12
8. Unirea Dej 7 3 2 2 7-4 11
9. Metaloglobus 7 3 1 3 11-11 10
10. CSC Șelimbăr 7 3 1 3 6-9 10
11. Politehnica Iași 7 3 0 4 10-6 9
12. Ripensia Timișoara 7 2 3 2 8-9 9
13. FC Brașov 7 2 3 2 8-12 9
14. Poli Timișoara 7 2 1 4 8-12 7
15. FK Csikszereda 7 2 0 5 6-13 6
16. Viitorul Pandurii 7 0 3 4 3-10 3
17. Dunărea Călărași 7 0 3 4 6-14 3
18. Dacia Unirea Brăila 7 0 2 5 4-21 2
19. Unirea Constanța 7 0 1 6 1-28 1
20. Astra Giurgiu 7 2 2 3 6-8 -2
Etapa 9
Joi, 30 septembrie
Ora 17.00 Concordia – Unirea Dej
Vineri, 1 octombrie
Ora 16.00 Hermannstadt – Ripensia Timișoara
Sâmbătă, 2 octombrie
Ora 11.00 Astra – FC Brașov
Ora 11.00 Politehnica Timișoara – Dacia Brăila
Ora 11.00 FC Buzău – Viitorul Pandurii Tg. Jiu
Ora 11.00 Unirea Constanța – FK Csikszereda
Ora 11.00 Politehnica Iași – Metaloglobus
Ora 11.30 Steaua – Dunărea Călărași
Ora 14.00 Universitatea Cluj – Unirea Slobozia
Duminică, 3 octombrie
Ora 11.00 Petrolul – CSC Șelimbăr