CCA a stabilit că ultimul joc al etapei a 8-a a sezonului regular al ligii a 2-a la fotbal să fie condus la centru de gălățeanul, Eduard Ioniță, 31 de ani pe care i-a împlinit pe 22 septembrie. Asistenții partidei vin amândoi din Capitală, Ionuț Neacșu și Roxana Ivanov. Rezervă va fi Mădălin Dicu (Bucov – Prahova). Observatori au fost desemnați Petre Radu (București) și Ciprian Prisăcaru (Târgoviște).
Partida Dunărea – ACSM Politehnica Iași se va desfășura pe arena Ion Comșa începând cu ora 17.00 și va fi televizat (DGS2).
Etapa 8
FC Brașov – CSA Steaua 0-1
A marcat: B. Chipirliu (56)
Metaloglobus – Unirea Constanța 1-4
Au marcat: Cl. Herea (90+3) / Al. Tălmaciu (24), Vl. Șerbănescu (64, 76), Ad. Niță (79)
FK Csikszereda – FC Buzău 2-3
Au marcat: L. Kovacs (45+2, 54) / A. Chică Roșă (1), P. Pațurcă (67 – pen.), A. Lopez (86)
Dacia Brăila – Universitatea Cluj 0-3
Au marcat: S. Ribeiro (12), Al. Boiciuc (43), A. Blejdea (80)
CSC Șelimbăr – Astra 1-1
Au marcat: Al. Curtean (89) / Dr. Gheorghe (81)
Unirea Dej – Petrolul 1-3
Au marcat: M. Manole (55 – pen.) / M. Constantinescu (76), E. Cebotariu (81 – pen.), S. Pană (90+2)
Viitorul Pandurii – Politehnica Timișoara 2-1
Au marcat: C. Rus (13), P. Copaci (90+2) / E. Gerbi (88)
Unirea Slobozia – Hermannstadt 0-1
A marcat: Al. Oroian (32)
Ripensia Timișoara – Concordia Chiajna 0-1
A marcat: V. Lazăr (16)
Marți, 28 septembrie
Ora 17.00 Dunărea Călărași – Politehnica Iași
Clasament
1. Petrolul Ploiești 8 7 0 1 18-2 21
2. Hermannstadt 8 6 2 0 19-5 20
3. Concordia Chiajna 8 6 2 0 12-2 20
4. Universitatea Cluj 8 6 0 2 12-6 18
5. Steaua București 8 5 2 1 13-5 17
6. FC Buzău 8 5 1 2 27-7 16
7. Unirea Slobozia 8 3 3 2 13-6 12
8. Unirea Dej 8 3 2 3 8-7 11
9. CSC Șelimbăr 8 3 2 3 7-10 11
10. Metaloglobus 8 3 1 4 12-15 10
11. Politehnica Iași 7 3 0 4 10-6 9
12. Ripensia Timișoara 8 2 3 3 8-10 9
13. FC Brașov 8 2 3 3 8-13 9
14. Poli Timișoara 8 2 1 5 9-14 7
15. Viitorul Pandurii 8 1 3 4 5-11 6
16. FK Csikszereda 8 2 0 6 8-16 6
17. Unirea Constanța 8 1 1 6 5-29 4
18. Dunărea Călărași 7 0 3 4 6-14 3
19. Dacia Unirea Brăila 8 0 2 6 4-24 2
20. Astra Giurgiu 8 2 3 3 7-9 -1
Etapa 9
Joi, 30 septembrie
Ora 17.00 Concordia – Unirea Dej
Vineri, 1 octombrie
Ora 16.00 Hermannstadt – Ripensia Timișoara
Sâmbătă, 2 octombrie
Ora 11.00 Astra – FC Brașov
Ora 11.00 Politehnica Timișoara – Dacia Brăila
Ora 11.00 FC Buzău – Viitorul Pandurii Tg. Jiu
Ora 11.00 Unirea Constanța – FK Csikszereda
Ora 11.00 Politehnica Iași – Metaloglobus
Ora 11.30 Steaua – Dunărea Călărași
Ora 14.00 Universitatea Cluj – Unirea Slobozia
Duminică, 3 octombrie
Ora 11.00 Petrolul – CSC Șelimbăr