Liga 2 | Et. 8: Cinci meciuri desfășurate azi. Vezi rezultatele!

Nu mai puțin de 5 partide au fost programate azi în cadrul rundei a 8-a care a debutat ieri la Brașov.

Unirea Constanța a dat lovitura câștigând în mod surprinzător în Capitală, 4-1 pe terenul celor de la Metaloglobus. FC Buzău a obținut a 5-a victorie consecutivă câștigând la Miercurea Ciuc în fața celor de la FK Csikszereda, scor 2-3.

Dacia Brăila e departe de rigorile L2 cedând astăzi pe teren propriu în fața studenților din Cluj cu 0-3. Egala la Avrig între CSC Șelimbăr și Astra, scor 1-1. Gazdele au egalat cu câteva momente înainte de final.

După o primă repriză albă, Unirea Dej a deschis scorul la 10 minute de la reluare în fața Petrolului însă finalul a aparținut liderului care a bifat a 7-a victorie stagională, scor 1-3.

Runda a 8-a continuă duminică atunci când sunt programate alte 3 jocuri, toate de la ora 11.00.

Ultima confruntare va avea loc marți, de la ora 17.00, la Călărași între Dunărea și fosta echipă de liga 1, Politehnica Iași.

Etapa 8

FC Brașov – CSA Steaua 0-1

A marcat: B. Chipirliu (56)

Metaloglobus – Unirea Constanța 1-4

Au marcat: Cl. Herea (90+3) / Al. Tălmaciu (24), Vl. Șerbănescu (64, 76), Ad. Niță (79)

FK Csikszereda – FC Buzău 2-3

Au marcat: L. Kovacs (45+2, 54) / A. Chică Roșă (1), P. Pațurcă (67 – pen.), A. Lopez (86)

Dacia Brăila – Universitatea Cluj 0-3

Au marcat: S. Ribeiro (12), Al. Boiciuc (43), A. Blejdea (80)

CSC Șelimbăr – Astra 1-1

Au marcat: Al. Curtean (89) / Dr. Gheorghe (81)

Unirea Dej – Petrolul 1-3

Au marcat: M. Manole (55 – pen.) / M. Constantinescu (76), E. Cebotariu (81 – pen.), S. Pană (90+2)