Alte două partide din cadrul etapei a 14-a au avut loc astăzi. La Avrig, CSC Șelimbăr a trecut până la urmă de FC Buzău, scor 2-1, desi a fost condusă cu 1-0!
La Giurgiu, Hermannstadt a câștigat clar duelul cu Astra, scro 5-0, urcând temporar pe 2. Ultima confruntare este programată marți după-amiază în Ghencea între CSA Steaua și Universitatea Cluj.
Dunărea a bifat a 8-a înfrângere la rând fiind sâmbătă depășită acasă și de Viitorul Pandurii Tg. Jiu cu 2-0.
Etapa 14
Petrolul Ploiești – Concordia Chiajna 1-0
A marcat: S. Jarovic (81)
Dunărea Călărași– Viitorul Pandurii Tg. Jiu 0-2
Au marcat: D. Brînzan (69), C. Rus (73)
Dacia Unirea Brăila – FK Csikszereda 1-5
Au marcat: R. Stănescu (59) / L. Kovacs (27), P. Ivanovici (43 – pen., 67), R. Jelena (45, 59)
Unirea Slobozia – Metaloglobus 1-1
Au marcat: Fl. Ibrian (52 – pen.) / G. Caramalău (61)
Ripensia Timișoara – Politehnica Iași 0-0
Unirea Dej – Unirea Constanța 2-1
Au marcat: M. Manole (72 – pen.), A. Militaru (77) / I. Rus (14 – autogol)
FC Brașov – Politehnica Timișoara 0-1
A marcat: E. Gerbi (55)
CSC Șelimbăr – FC Buzău 2-1
Au marcat: D. Tătar (58), B. Visa (70) / A. Chică – Roșă (15)
Astra Giurgiu – Hermannstadt 0-5
Au marcat: R. Opru’ (16), I. N[st[sie (20), S. Balaure (37), Al. Oroian (55), A. Sîntean (64)
Marți, 23 noiembrie
Ora 17.00 CSA Steaua – Universitatea Cluj
Clasament
1. Petrolul Ploiești 14 13 0 1 34-4 39
2. Hermannstadt 14 9 4 1 32-12 31
3. Universitatea Cluj 13 10 0 3 23-11 30
4. Concordia Chiajna 14 9 3 2 17-6 30
5. FC Buzău 14 7 4 3 38-11 25
6. CSA Steaua 13 7 4 2 18-8 25
7. FK Csikszereda 14 7 1 6 24-21 22
8. Metaloglobus 14 6 4 4 18-18 22
9. CSC Șelimbăr 14 6 3 5 17-20 21
10. Unirea Slobozia 14 5 5 4 19-13 20
11. Politehnica Iași 14 6 1 7 20-16 19
12. Unirea Dej 14 5 3 6 14-14 18
13. Ripensia 14 4 6 4 15-16 18
14. Viitorul Pandurii 14 4 5 5 14-17 17
15. Poli Timișoara 14 4 2 8 14-21 14
16. FC Brașov 14 2 3 9 10-25 9
17. Unirea Constanța 14 2 1 11 10-39 7
18. Dunărea Călărași 14 0 3 11 9-32 3
19. Astra Giurgiu 14 4 4 6 15-19 2
20. Dacia Unirea Brăila 14 0 2 12 6-44 2
Etapa 15
Joi, 25 noiembrie
Ora 17.00 FC Buzău – FC Brațov
Ora 19.30 Concordia – Dunărea Călărași
Vineri, 26 noiembrie
Ora 17.30 Hermannstadt – Petrolul
Sâmbătă, 27 noiembrie
Ora 11.00 Unirea Constanța – CSC Șelimbăr
Ora 11.00 Poli Iași – Unirea Dej
Ora 11.00 Metaloglobus – Ripensia
Ora 11.00 FK Csikszereda – Unirea Slobozia
Ora 11.00 Viitorul Pandurii – Dacia Brăila
Duminică, 28 noiembrie
Ora 12.00 Politehnica Timișoara – Steaua
Marți, 30 noiembrie
Ora 17.30 Universitatea Cluj – Astra Giurgiu
Etapa 16
Vineri, 3 decembrie
Ora 17.00 Concordia – Hermannstadt
Sâmbătă, 4 decembrie
Ora 11.00 Dunărea – Dacia Brăila
Ora 11.00 Unirea Slobozia – Viitorul Pandurii
Ora 11.00 Ripensia – FK Csikszereda
Ora 11.00 Unirea Dej – Metaloglobus
Ora 11.00 CSC Șelimbăr – Poli Iași
Ora 11.00 FC Brașov – Unirea Constanța
Ora 11.00 Astra – Politehnica Timișoara
Ora 12.30 CSA Steaua – FC Buzău
Marți, 7 decembrie
Ora 17.00 Petrolul – Univ. Cluj