Astra și Dunărea Călărași se vor afla sâmbătă, 23 octombrie față în față, duelul contând pentru etapa a 11-a a sezonului regular al 2. Programată pe arena Marin Anastasovici de la ora 11.00, partida va fi condusă la centru de Vasile Buzea (Buftea). Ajutoarele sale sunt Daniel Vlase (Galați) și Lucian Tănase (Pitești). Rezervă va fi Marian Trandafir (București). Observatori au fost desemnați Ionel Popa (Pașcani) și Mihai Prunariu (Tg. Jiu).
În acest moment, Dunărea ocupă locul 18 cu 3 puncte în vreme ce Astra e pe 20 cu -1 (Astra a strâns până acum 13 puncte însă a fost depunctată cu 14 puncte din cauza restanțelor financiare față de jucătorii săi).
Cele două combatante s-au mai aflat față în față în acest sezon mai exact n Turul 4 al Cupei României, Dunărea câștigând cu 1-0 (gol marcat de Al. Nica în min. 2) partida desfășurată la Călărași pe 8 septembrie.
Astăzi a avut loc al doilea meci al rundei. FC Buzău și Unirea Slobozia au încheiat la egalitate, 1-1. În prologul etapei, Petrolul a dispus acasă de CSA Steaua cu 2-0.
Sâmbătă vor avea loc 6 partide din care 4, de la ora 11.00.
Etapa 11
Petrolul – CSA Steaua 2-0
A marcat: S. Diarra (57, 64)
FC Buzău – Unirea Slobozia 1-1
Au marcat: P. Pațurcă (55 – pen.) / C. Afalna (33)
Sâmbătă, 23 octombrie
Ora 11.00 Astra Giurgiu – Dunărea Călărași
Ora 11.00 Unirea Constanța – Dacia Brăila
Ora 11.00 Politehnica Iași – Viitorul Pandurii
Ora 11.00 Metaloglobus – FK Csikszereda
Ora 12.30 Hermannstadt – CSC Șelimbăr
Ora 15.00 Politehnica Timișoara – Ripensia
Duminică, 24 octombrie
Ora 12.30 Universitatea Cluj – Unirea Dej
Luni, 25 octombrie
ora 15.30 Concordia – FC Brașov
Clasament
1. Petrolul Ploiești 11 10 0 1 27-2 30
2. Universitatea Cluj 10 8 0 2 17-6 24
3. Concordia Chiajna 10 7 2 1 13-3 23
4. Hermannstadt 10 6 4 0 22-8 22
5. FC Buzău 11 6 3 2 36-9 21
6. CSA Steaua 11 6 3 2 17-8 21
7. Unirea Slobozia 11 4 4 3 15-9 16
8. Metaloglobus 10 5 1 4 14-15 16
9. CSC Șelimbăr 10 4 2 4 8-13 14
10. Politehnica Iași 10 4 0 6 14-12 12
11. Unirea Dej 10 3 3 4 9-9 12
12. FK Csikszereda 10 4 0 6 13-18 12
13. Poli Timișoara 10 3 1 6 11-15 10
14. Ripensia 10 2 4 4 10-15 10
15. Viitorul Pandurii 10 2 4 4 8-13 10
16. FC Brașov 10 2 3 5 8-19 9
17. Unirea Constanța 10 1 1 8 7-33 4
18. Dunărea Călărași 10 0 3 7 8-21 3
19. Dacia Unirea Brăila 10 0 2 8 4-33 2
20. Astra Giurgiu 10 3 4 3 10-10 -1