Runda a 11-a a L2 continuă duminică la Bistrița, acolo unde pe arena Jean Pădureanu va avea loc derby-ul Clujului: Universitatea vs. Unirea Dej.
Șepcile roșii ocupă locul 3 cu 24 de puncte în vreme ce “panterele roz” se află pe 14 cu jumătate de zestrea adversarilor lor.
Partida, programată de la ora 12.30 de minute, va fi condusă la centru de băimăreanul, Cristian Codrea, el fiind ajutat de Alexandru Mihăilă (Rm. Vâlcea) și Roberto Ciuraru (Sf. Gheorghe). Rezervă va fi Florin Dreve, din Cluj Napoca. Ambii observatori vin din Timișoara, Zaharia Ciev și Romeo Malac.
Ultimul meci e programat luni, 25 octombrie la Chiajna între Concordia și FC Brașov.
Etapa 11
Petrolul – CSA Steaua 2-0
A marcat: S. Diarra (57, 64)
FC Buzău – Unirea Slobozia 1-1
Au marcat: P. Pațurcă (55 – pen.) / C. Afalna (33)
Astra Giurgiu – Dunărea Călărași 3-0
Au marcat: C. Danciu (63), Dr. Gheorghe (75), R. Găvîrliță (81)
Unirea Constanța – Dacia Brăila 2-0
Au marcat: L. Ardelean (38), Al. Nicola (90+3)
Politehnica Iași – Viitorul Pandurii 1-3
Au marcat: S. Camara (58) / Al. Core (9), A. Țigle (30), F. Acosta (88)
Metaloglobus – FK Csikszereda 1-1
Au marcat: A. Csuros (70 – aut.) / P. Gal (59)
Hermannstadt – CSC Șelimbăr 3-2
Au marcat: V. Buhăcianu (35, 39, 90+5) / Al. Curtean (50 – pen.), Ad. Cârstean (75)
Politehnica Timișoara – Ripensia 1-3
Au marcat: D. Benzar (39 – pen.) / Al. Piftor (3 – pen.), V. Macrițchii (730, D. Golda (90+4)
Duminică, 24 octombrie
Ora 12.30 Universitatea Cluj – Unirea Dej
Luni, 25 octombrie
ora 15.30 Concordia – FC Brașov
Clasament
1. Petrolul Ploiești 11 10 0 1 27-2 30
2. Hermannstadt 11 7 4 0 25-10 25
3. Universitatea Cluj 10 8 0 2 17-6 24
4. Concordia Chiajna 10 7 2 1 13-3 23
5. FC Buzău 11 6 3 2 36-9 21
6. CSA Steaua 11 6 3 2 17-8 21
7. Metaloglobus 11 5 2 4 15-16 17
8. Unirea Slobozia 11 4 4 3 15-9 16
9. CSC Șelimbăr 11 4 2 5 10-16 14
10. Ripensia 11 3 4 4 13-16 13
11. Viitorul Pandurii 11 3 4 4 11-14 13
12. FK Csikszereda 11 4 1 6 14-19 13
13. Politehnica Iași 11 4 0 7 15-15 12
14. Unirea Dej 10 3 3 4 9-9 12
15. Poli Timișoara 11 3 1 7 12-18 10
16. FC Brașov 10 2 3 5 8-19 9
17. Unirea Constanța 11 2 1 8 9-33 7
18. Dunărea Călărași 11 0 3 8 8-24 3
19. Astra Giurgiu 11 4 4 3 13-10 2
20. Dacia Unirea Brăila 11 0 2 9 4-35 2
Etapa 12
Vineri, 29 octombrie
Ora 17.30 CSA Steaua – Concordia Chiajna
Sâmbătă, 30 octombrie
Ora 11.00 Viitorul Pandurii – Metaloglobus
Ora 11.00 Dacia Brăila – Politehnica Iaşi
Ora 11.00 Unirea Slobozia – Unirea Constanţa
Ora 13.00 FC Braşov – Hermannstadt
Duminică, 31 octombrie
Ora 11.00 Dunărea Călăraşi – FK Csikszereda
Ora 11.00 Ripensia – FC Buzău
Ora 12.30 Astra – Petrolul
Ora 13.00 Unirea Dej – Politehnica Timişoara
Luni, 1 noiembrie
Ora 15.30 CSC Şelimbăr – Universitatea Cluj