Liga 2 | Csikszereda, mai aproape de play-off. Etapa a 16-a se încheie marți la Ploiești

Arena Dan Păltinișanu din Timișoara a găzduit astăzi după-amiază duelul dintre Ripensia și FK Csikszereda, încheiat cu victoria oaspeților, scor 1-2. Cl. Apro a deschis scorul în minutul 16 însă bănățenii au egalat în primul minut al prelungirilor primei părți prin R. Vidrășan. După pauză, ciucanii au mai înscris prin spaniolul Hernando în minutul 64. Csikszereda urcă pe 7 cu 26 de puncte, la 2 distanță de ocupanta ultimul loc calificat în play-off, deținut acum de CSA Steaua.

Meciul vedetă al rundei a 16-a se va desfășura marți la Ploiești. De la ora 17.00 se vor confrunta Petrolul și Universitatea Cluj, formații aflate pe locurile 1 și respectiv 3. Meciul va fi arbitrat de un trio format din Adrian Cojocaru (Galați) – Gabriel Stroe (Pitești) – Florin Vișan (Galați). Rezervă va fi Marius Chițu (Târgoviște). Observatori au fost desemnați Ioan Duma (Sibiu) și Dorinel Dincă (Călărași).

Etapa a 17-a va avea loc în februarie 2022.

Etapa 16

Concordia Chiajna – Hermannstadt 0-0

Dunărea Călărași – Dacia Brăila 3-1

Au marcat: C. Avram (6), Alex. Stoica (8), Al. Popescu (47 – pen.) / M. Cocîrlă (49 – pen.)

Unirea Slobozia – Viitorul Pandurii 2-0

Au marcat: R. Mustacă (11), C. Afalna (20)

CSC Șelimbăr – Politehnica Iași 0-0

FC Brașov – Unirea Constanța 4-2

Au marcat: A. Negrean (28), El-Azzouzi (44, 55, 58) / R. Cireșoiu (22), A. Chirițoiu (52)

Unirea Dej – Metaloglobus 1-0

A marcat: I. Rus (85)

Astra – Politehnica Timișoara 0-2

A marcat: I. Mera (52), E. Gerbi (73)

CSA Steaua – FC Buzău 1-0

A marcat: V. Buhăescu (16)

Ripensia Timișoara – FK Csikszereda 1-2

Au marcat: R. Vidrășan (45+1) / Cl. Apro (16), R. Hernando (64)