Turneul final al CE 2020 care va aduna la start 24 de echipe împărțite în 6 grupe se va desfăşura în perioada 11 iunie – 11 iulie 2021 în 12 oraşe: Bucureşti (România), Baku (Azerbaidjan), Copenhaga (Danemarca), Londra (Anglia), Munchen (Germania), Budapesta (Ungaria), Roma (Italia), Amsterdam (Olanda), Dublin (Irlanda), Sankt Petersburg (Rusia), Glasgow (Scoţia), Bilbao (Spania).
Configurația grupelor
Grupa A: Italia, Elveția, Turcia, Țara Galilor
Grupa B: Belgia, Danemarca, Finlanda, Rusia
Grupa C: Austria, Olanda, Macedonia de Nord, Ucraina
Grupa D: Croația, Cehia, Anglia, Scoția
Grupa E: Polonia, Slovenia, Spania, Suedia
Grupa F: Franța, Germania, Ungaria, Portugalia
Iată programul meciurilor și orele partidelor
Etapa 1 din faza grupelor
Vineri, 11 iunie
Turcia-Italia (22:00, Pro TV)
Sâmbătă, 12 iunie
Ţara Galilor-Elveţia (16:00, Pro TV)
Danemarca-Finlanda (19:00, Pro TV)
Belgia-Rusia (22:00, Pro TV)
Duminică, 13 iunie
Anglia-Croaţia (16:00, Pro TV)
Austria-Macedonia de Nord (19:00, Pro TV)
Olanda-Ucraina (22:00, Pro TV)
Luni, 14 iunie
Scoţia-Cehia (16:00, Pro TV)
Polonia-Slovacia (19:00, Pro TV)
Spania-Suedia (22:00, Pro TV)
Marţi, 15 iunie
Ungaria-Portugalia (19:00, Pro TV)
Franţa-Germania (22:00, Pro TV)
Etapa a 2-a din faza grupelor
Miercuri, 16 iunie
Finlanda-Rusia (16:00, Pro TV)
Turcia-Ţara Galilor (19:00, Pro TV)
Italia-Elveţia (22:00, Pro TV)
Joi, 17 iunie
Ucraina-Macedonia de Nord (16:00, Pro TV)
Danemarca-Belgia (19:00, Pro TV)
Olanda-Austria (22:00, Pro TV)
Vineri, 18 iunie
Suedia-Slovacia (16:00, Pro TV)
Croaţia-Cehia (19:00, Pro TV)
Anglia-Scoţia (22:00, Pro TV)
Sâmbătă, 19 iunie
Ungaria-Franţa (16:00, Pro TV)
Portugalia-Germania (19:00, Pro TV)
Spania-Polonia (22:00, Pro TV)
Etapa a 3-a din faza grupelor
Duminică, 20 iunie
Elveţia-Turcia (19:00, Pro TV sau Pro X)
Italia-Ţara Galilor (19:00, Pro TV sau Pro X)
Luni, 21 iunie
Ucraina-Austria (19:00, Pro TV sau Pro X)
Macedonia de Nord-Olanda (19:00, Pro TV sau Pro X)
Rusia-Danemarca (22:00, Pro TV sau Pro X)
Finlanda-Belgia (22:00, Pro TV sau Pro X)
Marţi, 22 iunie
Croaţia-Scoţia (22:00, Pro TV sau Pro X)
Cehia-Anglia (22:00, Pro TV sau Pro X)
Miercuri, 23 iunie
Suedia-Polonia (19:00, Pro TV sau Pro X)
Slovacia-Spania (19:00, Pro TV sau Pro X)
Portugalia-Franţa (22:00, Pro TV sau Pro X)
Germania-Ungaria (22:00, Pro TV sau Pro X)
Optimi de finală
Sâmbătă, 26 iunie
Ora 19.00 Loc 2A – Loc 2B
Ora 22.00 Loc 1A – Loc 2C
Duminică, 27 iunie
Ora 19.00 Loc 1C – Loc 3D / E / F
Ora 22.00 Loc 1B – Loc 3A / D/ E/ F
Luni, 28 iunie
Ora 19.00 Loc 2D – Loc 2E
Ora 22.00 Loc 1F – Loc 3A / B / C
Marți, 29 iunie
Ora 19.00 Loc 1D – Loc 2F
Ora 22.00 Loc 1E – Loc 3A / B / C / D
Sferturi de finală
Vineri, 2 iulie
Ora 19.00 Optime 6 – Optime 5
Ora 22.00 Optime 4 – Optime 2
Sâmbătă, 3 iulie
Ora 19.00 Optime 3 – Optime 1
Ora 22.00 Optime 8 – Optime 7
Semifinale
Marți, 6 iulie
Ora 22.00 Sfert 2 – Sfert 1 (Londra)
Miercuri, 7 iulie
Ora 22.00 Sfert 4 – Sfert 3 (Lobdra)
Finala | Duminică, 11 iulie
Ora 22.00 Semifinală 1 – Semifinală 2 (Londra)
UEFA prevede distribuirea sumei totale de 371 milioane de euro celor 24 de participante care vor evolua luna viitoare la turneul final al Campionatului European – EURO 2020 (11 iunie – 11 iulie), cu 20% mai mult decât la ediţia precedentă.