FOTBAL | Programul jocurilor de la EURO 2020

FOTBAL | Programul jocurilor de la EURO 2020

Turneul final al CE 2020 care va aduna la start 24 de echipe împărțite în 6 grupe se va desfăşura în perioada 11 iunie – 11 iulie 2021 în 12 oraşe: Bucureşti (România), Baku (Azerbaidjan), Copenhaga (Danemarca), Londra (Anglia), Munchen (Germania), Budapesta (Ungaria), Roma (Italia), Amsterdam (Olanda), Dublin (Irlanda), Sankt Petersburg (Rusia), Glasgow (Scoţia), Bilbao (Spania).

Configurația grupelor

Grupa A: Italia, Elveția, Turcia, Țara Galilor

Grupa B: Belgia, Danemarca, Finlanda, Rusia

Grupa C: Austria, Olanda, Macedonia de Nord, Ucraina

Grupa D: Croația, Cehia, Anglia, Scoția

Grupa E: Polonia, Slovenia, Spania, Suedia

Grupa F: Franța, Germania, Ungaria, Portugalia

 

Iată programul meciurilor și orele partidelor

Etapa 1 din faza grupelor

Vineri, 11 iunie

Turcia-Italia (22:00, Pro TV)

Sâmbătă, 12 iunie

Ţara Galilor-Elveţia (16:00, Pro TV)

Danemarca-Finlanda (19:00, Pro TV)

Belgia-Rusia (22:00, Pro TV)

Duminică, 13 iunie

Anglia-Croaţia (16:00, Pro TV)

Austria-Macedonia de Nord (19:00, Pro TV)

Olanda-Ucraina (22:00, Pro TV)

Luni, 14 iunie

Scoţia-Cehia (16:00, Pro TV)

Polonia-Slovacia (19:00, Pro TV)

Spania-Suedia (22:00, Pro TV)

Marţi, 15 iunie

Ungaria-Portugalia (19:00, Pro TV)

Franţa-Germania (22:00, Pro TV)

Etapa a 2-a din faza grupelor

Miercuri, 16 iunie

Finlanda-Rusia (16:00, Pro TV)

Turcia-Ţara Galilor (19:00, Pro TV)

Italia-Elveţia (22:00, Pro TV)

Joi, 17 iunie

Ucraina-Macedonia de Nord (16:00, Pro TV)

Danemarca-Belgia (19:00, Pro TV)

Olanda-Austria (22:00, Pro TV)

Vineri, 18 iunie

Suedia-Slovacia (16:00, Pro TV)

Croaţia-Cehia (19:00, Pro TV)

Anglia-Scoţia (22:00, Pro TV)

Sâmbătă, 19 iunie

Ungaria-Franţa (16:00, Pro TV)

Portugalia-Germania (19:00, Pro TV)

Spania-Polonia (22:00, Pro TV)

Etapa a 3-a din faza grupelor

Duminică, 20 iunie

Elveţia-Turcia (19:00, Pro TV sau Pro X)

Italia-Ţara Galilor (19:00, Pro TV sau Pro X)

Luni, 21 iunie

Ucraina-Austria (19:00, Pro TV sau Pro X)

Macedonia de Nord-Olanda (19:00, Pro TV sau Pro X)

Rusia-Danemarca (22:00, Pro TV sau Pro X)

Finlanda-Belgia (22:00, Pro TV sau Pro X)

Marţi, 22 iunie

Croaţia-Scoţia (22:00, Pro TV sau Pro X)

Cehia-Anglia (22:00, Pro TV sau Pro X)

Miercuri, 23 iunie

Suedia-Polonia (19:00, Pro TV sau Pro X)

Slovacia-Spania (19:00, Pro TV sau Pro X)

Portugalia-Franţa (22:00, Pro TV sau Pro X)

Germania-Ungaria (22:00, Pro TV sau Pro X)

Optimi de finală

Sâmbătă, 26 iunie

Ora 19.00 Loc 2A – Loc 2B

Ora 22.00 Loc 1A – Loc 2C

Duminică, 27 iunie

Ora 19.00 Loc 1C – Loc 3D / E / F

Ora 22.00 Loc 1B – Loc 3A / D/ E/ F

Luni, 28 iunie

Ora 19.00 Loc 2D – Loc 2E

Ora 22.00 Loc 1F – Loc 3A / B / C

Marți, 29 iunie

Ora 19.00 Loc 1D – Loc 2F

Ora 22.00 Loc 1E – Loc 3A / B / C / D

Sferturi de finală

Vineri, 2 iulie

Ora 19.00 Optime 6 – Optime 5

Ora 22.00 Optime 4 – Optime 2

Sâmbătă, 3 iulie

Ora 19.00 Optime 3 – Optime 1

Ora 22.00 Optime 8 – Optime 7

Semifinale

Marți, 6 iulie

Ora 22.00 Sfert 2 – Sfert 1 (Londra)

Miercuri, 7 iulie

Ora 22.00 Sfert 4 – Sfert 3 (Lobdra)

Finala | Duminică, 11 iulie

Ora 22.00 Semifinală 1 – Semifinală 2 (Londra)

 

UEFA prevede distribuirea sumei totale de 371 milioane de euro celor 24 de participante care vor evolua luna viitoare la turneul final al Campionatului European – EURO 2020 (11 iunie – 11 iulie), cu 20% mai mult decât la ediţia precedentă.