Euro 2020 | Suedia, victorie care o apropie de optimi

Selecţionata de fotbal a Suediei a învins formaţia Slovaciei cu scorul de 1-0 (0-0), vineri, la Sankt Petersburg, în Grupa E a turneului final EURO 2020, iar acest succes o aduce aproape de optimile de finală.

Scandinavii au reuşit să obţină victoria după o repriză secundă mai bună, în urma penalty-ului transformat de Emil Forsberg (76).

Suedia, care în prima partidă din grupă a remizat cu Spania, 0-0, este la al şaselea meci fără gol primit în cele şapte jucate în acest an, în care are un singur gol încasat.

De remarcat că 23 din cele 26 de goluri marcate de suedezi la EURO au fost reuşite în repriza secundă.

Penalty-ul transformat de Forsberg a pus capăt unei perioade de 365 de minute fără gol marcat pentru Suedia.

Sâmbătă se va disputa cealaltă partidă, Spania - Polonia, iar pe 23 iunie sunt programate ultimele partide, Suedia - Polonia şi Slovacia - Spania.

Suedia - Slovacia 1-0 (0-0)

A marcat: Emil Forsberg (76 - penalty).

Au evoluat echipele:

Suedia: 1. Robin Olsen - 2. Mikael Lustig, 3. Victor Lindeloef, 24. Marcus Danielson, 6. Ludwig Augustinsson (5. Pierre Bengtsson, 88) - 7. Sebastian Larsson (căpitan), 20. Kristoffer Olsson (17. Viktor Claesson, 64), 8. Albin Ekdal (13. Gustav Svensson, 88), 10. Emil Forsberg (16. Emil Krafth, 90+3) - 9. Marcus Berg (22. Robin Quaison, 64), 11. Alexander Isak. Selecţioner: Jan Andersson.

Rezerve neutilizate: 12. Karl-Johan Johnsson, 23. Kristoffer Nordfeldt - 14. Filip Helander, 15. Ken Sema, 18. Pontus Jansson, 21. Dejan Kulusevski, 26. Jens-Lys Cajuste.

Slovacia: 1. Martin Dubravka - 2. Peter Pekarik (18. Lukas Haraslin, 65), 5. Lubomir Satka, 14. Milan Skriniar, 15. Tomas Hubocan (16. David Hancko, 84) - 19. Juraj Kucka, 13. Patrik Hrosovsky (21. Michal Duris, 84) - 24. Martin Koscelnik, 17. Marek Hamsik (căpitan; 11. Laszlo Benes, 77), 20. Robert Mak (7. Vladimir Weiss, 77) - 8. Ondrej Duda. Selecţioner: Stefan Tarkovic.

Rezerve neutilizate: 12. Dusan Kuciak, 23. Marek Rodak - 4. Martin Valjent, 6. Jan Gregus, 9. Robert Bozenik, 22. Stanislav Lobotka, 25. Jakub Hromada.

Arbitru: Daniel Siebert; arbitri asistenţi: Jan Seidel, Rafael Foltyn (toţi din Germania); al patrulea oficial: Gheorghi Kabakov; arbitru de rezervă: Martin Margaritov (ambii din Bulgaria).