EURO 2020 | Belgia, a doua echipă calificată în optimi

Selecţionata de fotbal a Belgiei s-a calificat în optimile de finală ale EURO 2020 după ce a învins formaţia Danemarcei cu scorul de 2-1 (0-1), joi seara, pe Stadionul Parken din Copenhaga, în Grupa B a turneului final.

Belgia s-a impus la capătul unui meci în care cele două echipe şi-au împărţit reprizele, danezii controlând prima repriză, în care au marcat rapid prin Yussuf Poulsen (2), iar belgienii revenind după pauză prin golurile reuşite de Thorgan Hazard (55) şi Kevin De Bruyne (70).

Danemarca păstrează şanse de a avansa în competiţie, însă e obligată să câştige în faţa Rusiei, în ultimul său meci, iar Finlanda să piardă contra Belgiei, pe 21 iunie.

Belgia este neînvinsă de 11 partide (9 victorii, 2 egaluri) şi a pierdut un singur joc din ultimeel 25 (21 victorii, 3 egaluri). ''Diavolii roşii'' au marcat în ultimele lor 32 de partide internaţionale, ultimul meci în care nu au înscris fiind semifinala cu Franţa, de la Cupa Mondială din 2018 (0-1).

Belgia este a doua echipă calificată în optimi la EURO 2020, după Italia.

Danemarca - Belgia 1-2 (1-0)

Au marcat: Yussuf Poulsen (2), respectiv Thorgan Hazard (55), Kevin De Bruyne (70).

Au evoluat echipele:

Danemarca: 1. Kasper Schmeichel - 6. Andreas Christensen, 4. Simon Kjaer (căpitan), 3. Jannik Vestergaard (11. Andreas Skov Olsen, 84), 5. Joakim Maehle - 18. Daniel Wass (17. Jens Stryger Larsen, 61), 23. Pierre-Emile Hoejbjerg, 8. Thomas Delaney (24. Mathias Jensen, 72) - 20. Yussuf Poulsen (15. Christian Noergaard, 61), 14. Mikkel Damsgaard (21. Andreas Cornelius, 72), 9. Martin Braithwaite. Selecţioner: Kasper Hjulman.

Rezerve neutilizate: 16. Jonas Loessl, 22. Frederik Ronnow - 2. Joachim Andersen, 7. Robert Skov, 12. Kasper Dolberg, 13. Mathias Jorgensen, 19. Jonas Wind.

Belgia: 1. Thibaut Courtois - 2. Toby Alderweireld, 18. Jason Denayer, 5. Jan Vertonghen (căpitan) - 15. Thomas Meunier, 8. Youri Tielemans, 19. Leander Dendoncker (6. Axel Witsel, 59), 16. Thorgan Hazard (3. Thomas Vermaelen, 90+4) - 14. Dries Mertens (7. Kevin De Bruyne, 46), 9. Romelu Lukaku, 11. Yannick Carrasco (10. Eden Hazard, 59). Selecţioner: Roberto Martinez.

Rezerve neutilizate: 12. Simon Mignolet, 13. Matz Sels - 4. Dedryck Boyata, 20. Christian Benteke, 23. Michy Batshuayi, 24. Leandro Trossard, 25. Jéremy Doku, 26. Dennis Praet

Arbitru: Bjorn Kuipers; arbitri asistenţi: Sander van Roekel, Erwin Zeinstra (toţi din Olanda); al patrulea oficial: Andreas Ekberg (Suedia); arbitru de rezervă: Mehmet Culum (Suedia).