Calendarul principalelor evenimente sportive din 2019

Calendarul principalelor evenimente sportive din 2019

IANUARIE

7–17 Raliul Dakar

10–27 Campionatul Mondial de handbal masculin (Danemarca/Germania)

11–13 Campionatul European de patinaj viteză

11–13 Campionatul European de Short Track

12–18 Campionatul Mondial de hochei pe gheaţă U18 (feminin) - Grupa B de calificare

13–19 Campionatul Mondial de hochei pe gheaţă (juniori) Divisia II – Grupa A

13–20 Snooker England Masters (Triple Crown #2)

14–20 Campionatul Mondial de hochei pe gheaţă (juniori) - Divisia II

14–27 Tenis Australian Open (Grand Slam #1)

15–21 Campionatul Mondial de hochei pe gheaţă (juniori) - Divizia II – Grupa B

20 ianuarie –13 februarie Fotbal - South American U-20 Championship

21–27 Campionatul European de Patinaj Artistic (Belarus)

24–27 Raliul de la Monaco (WRC #1)

26 Horse racing Pegasus World Cup

26–27 All Star Game NHL

26–27 Rugby sevens -  New Zealand Sevens (WRSS #3)

27 MLB - Pro Bowl

 

FEBRUARIE

1–3 Rugby sevens - Sydney (WRSS #4) +  Sydney Women's Sevens (WRWSS #3)

1–10 Campionatul Mondial de ski - Freestyle şi Snowboarding (USA)

2–3 Campionatul Mondial de ciclo-cros (Denmarca)

4–10 Patinaj artistic - Four Continents Championships International

5–17 Campionatul Mondial de Ski Alpin (Suedia)

7–10 Campionatul Mondial de patinaj viteză - Single Distance (Germania)

12-13 UEFA Champions League – 16-imi de finală – meciuri TUR

12-14 Europa League – 32-imi de finală – meciuri TUR

14–17 Raliul Suediei (WRC #2)

15  NASCAR Gander Outdoors Truck Series (USA)

16–23 Campionatul Mondial de Curling - juniori (Canada)

16 NASCAR Xfinity Series (USA)

17 NBA - All-Star Game (foto: charlottesgotalot.com)

17 NASCAR Monster Energy Cup Series (USA)

18–24 Campionatul European de Biatlon (Belarus)

19-20 UEFA Champions League – 16-imi de finală – meciuri TUR

20-21 Europa League – 32-imi de finală – meciuri RETUR

23–24 Campionatul Mondial de patinaj viteză - Sprint (Olanda)

 

MARTIE

2–12 Universiada de Iarnă (Rusia)

4–17 Tenis  Indian Wells Masters (USA)

5-6 UEFA Champions League – 16-imi de finală – meciuri RETUR

7 Europa League – 16-imi de finală – meciuri TUR

12-13 UEFA Champions League – 16-imi de finală – meciuri RETUR

14 Europa League – 16-imi de finală – meciuri RETUR

16–24 Campionatul Mondial de Curling - feminin (Danemarca)

16–25 Campionatul European de Tir - 10m (Croatia)

18–24 Campionatul Mondial de patinaj (Japonia)

18–31 Tenis - Miami Open (USA)

31 Formula 1 - Bahrain Grand Prix

30 Atletism IAAF CM Cross Country

30 martie – 7 aprilie Campionatul Mondial de Curling - masculin (Canada)

 

APRILIE

1–7 Campionatul Mondial de hochei pe gheaţă (feminin), Divizia II – Grupa B (România)

2–8 Campionatul Mondial de hochei pe gheaţă (feminin), Division II – Grupa A (Marea Britanie)

3–7 Jocurile Mondiale Ecvestre - sărituri şi dresaj

9-10 UEFA Champions League – Sferturi de finală – meciuri TUR

11 Europa League – Sferturi de finală – meciuri TUR

11–14 Golf Masters (USA)

14 Formula 1 - Grand Prix-ul Chinei

15 Atletism - Maratonul de la Boston (USA)

16-17 UEFA Champions League – Sferturi de finală – meciuri RETUR

18 Europa League – sferturi de finală – meciuri RETUR

20–27 Campionatul Mondial de Curling - mixt + CM de seniori (Norvegia)

20 aprilie – 6 iunie Campionatul Mondial de snooker (Triple Crown #3)

21–28 Campionatul Mondial de Tenis de masă (Ungaria)

30 aprilie – 1 mai UEFA Champions League – Semifinale – meciuri TUR

 

MAI

2 Europa League – semifinale – meciuri TUR

3 Atletism - Diamond League (Doha)

3–19 Campionatul European de fotbal U17 (Irlanda)

5–17 Campionatul European de fotbal U17 - feminin (Bulgaria)

6–12 Cupa Mondială de Curling - Grand Final International (China)

7-8 UEFA Champions League – semifinale – meciuri RETUR

9 Europa League – semifinale – meciuri RETUR

12 Formula 1 - Grand Prix-ul Spaniei

10–26 Campionatul Mondial de hochei pe gheaţă (Slovacia)

17–19 Baschet EuroLiga - Final Four - Spania (foto: euroleague.net)

23 mai – 15 iunie Cupa Mondială de fotbal U20 (Polonia)

25 Atletism - Diamond League Shanghai ( #2, China)

29 Finala Europa League – Olympic Stadium Baku

 

IUNIE

1 Finala UEFA Champions League – Estadio Metropolitan Madrid

1–2 Rugby sevens - Paris (WRSS #10)

2 Atletism Diamond League - Suedia ( #3)

5–9 Finala Nations League (Portugalia)

9 Formula 1 - Grand Prix-ul Canadei

6 Atletism Golden Gala "Pietro Mennea" (Diamond League #4) / (Italia)

7–9 Rugby sevens Franţa - feminin (WRWSS #6)

7–30 Cupa Africii la fotbal (Camerun)

7 iunie – 7 iulie Campionatul Mondial de fotbal - feminin (Franţa)

9 Formula 1 Grand Prix-ul Canadei

13 Atletism "Bislett Games" (Diamond League #5) / (Norvegia)

13 iunie – 16 iulie Golf  U.S. Open International

13 iunie Raliul Italiei (WRC #8)

13–18 Campionatele Asiei la scrimă (Japonia)

14 iunie – 7 iulie Fotbal - Copa America (Brazilia)

16 Atletism " Mohammed VI d'Athlétisme de Rabat" (Diamond League #6)

16 Moto GP Catalonia

16–30 Fotbal EuroU21 (Italia/San Marino)

18 iunie: Anglia – Franța, ROMÂNIA – Croația

21 iunie: Anglia – ROMÂNIA, Franța – Croația

24 iunie: Croația – Anglia, Franța – ROMÂNIA

17–22 Campionatul European de scrimă (Germania)

18–23 Baschet - Campionatul Mondial 3x3 (Olanda)

20 Baschet -  NBA Draft

20–23 Golf  KPMG Women's PGA (USA)

21–22 Hochei pe gheaţă - Entry Draft (USA)

23 Formula 1 Grand Prix-ul Franţei

27–30 Golf - U.S. Senior Open

27 iunie – 7 iulie Baschet, Campionatul European - feminin (Serbia/Letonia)

28–29 Atletism "Prefontaine Classic" (Diamond League #7) / (USA)

28 iunie – 7 iulie Beachvolei - Campionatul Mondial (Germania)

29 iunie – 7 iulie Baschet Campionatul Mondial Under-19 (Grecia)

30 Formula 1 - Grand Prix-ul Austriei

26 iunie – 9 iulie Tenis, Roland Garros (Grand Slam #2)

30 iunie – 2 iulie Golf - Openul USA

30 iunie – 15 iulie Cupa Mondială de cricket (Anglia / Ţara Galilor)

31 iunie – 2 iulie Campionatul European de canotaj (Elveţia)

 

IULIE

1–14 Tenis Wimbledon (Grand Slam #3)

3–14 Universiada de Vară (Italia)

7–20 Campionatul European de fotbal U19 (Armenia)

8–20 Jocurile Pacificului (Samoa)

9 MLB - All Star Game (USA)

12–21 Campionatul Mondial de volei - feminin U20 (Mexic)

12–28 Campionatele Mondiale de nataţie (Coreea de Sud)

15 iulie – 23 august Campionatul Mondial de scrimă (Ungaria)

16 iulie –28 august Fotbal Euro2019 Under19 (Scoţia)

26 iulie –11 august Jocurile Pan-Americane (Peru)

28 Formula 1 - Grand Prix-ul Germaniei

 

AUGUST

1–2 Campionatul Mondial de Mountain bike (Italia) (4X only)

4 Formula 1 - Grand Prix-ul Ungariei

2–11 Campionatele Europene de nataţie (Marea Britanie)

7–11 Campionatele Mondiale de canotaj - juniori (Japonia)

19–25 Campionatul Mondial de Badminton (Elveţia)

21–25 Campionatul mondial de Canoe - sprint (Ungaria)

25 august – 1 septembrie Campionatul Mondial de canotaj (Austria)

26 august – 9 septembrie Tenis US Open (Grand Slam #4) / (foto: tennistours.com)

31 august – 15 septembrie Campionatul Mondial de baschet (China)

 

SEPTEMBRIE

1 Formula 1 - Grand Prix-ul Belgiei

2–6 Cupa Mondială de tir cu arcul (Canada)

7 Triathlon - Cupa Mondială (Franţa)

13–29 Campionatul European de volei - masculin (Belgia/Franţa/Slovenia/Olanda)

16–22 Campionatele Mondiale de gimnastică ritmică (Azerbaidjan)

16–25 Campionatul Mondial de haltere (Thailanda)

20 septembrie –2 octombrie Cupa Mondială de rubgy (Japonia) / (foto: rugbyworldcup.com)

24–29 Campionatele Mondiale de Canoe - slalom (Spania)

28 septembrie – 6 octombrie Campionatele Mondiale de atletism (Qatar)

29 Maratonul de la Berlin (WMM #4)

 

OCTOMBRIE

4–13 Campionatele Mondiale de gimnastică (Germania)

5–27 Campionatul Mondial de fotbal U17 (Peru)

12 Triathlon -  Ironman (USA)

13 Maratonul de la Chicago  (WMM #5)

13 Formula 1 - Grand Prix-ul Japoniei

18–20 Campionatul mondial de tenis de masă - feminin (China)

18 octombrie –27 noiembrie Jocurile Mondiale militare (China)

25 octombrie –27 noiembrie Campionatul mondial de tenis de masă - masculin (China)

 

NOIEMBRIE

3 Formula 1 - Grand Prix-ul Statelor Unite

3 Maratonul de la New York (WMM #6)

6–10 Campionatul mondial de tenis de masă - echipe (Japonia)

21 noiembrie – 1 decembrie Campionatul Mondial de fotbal pe plajă (Paraguay)

28 noiembrie –1 decembrie Nataţie - Campionatul Mondial de sărituri (Japonia)

30 noiembrie –15 decembrie Campionatul Mondial de handbal - feminin (Japonia) /

 

DECEMBRIE

1 Formula 1 - Grand Prix Abu Dhabi

1–8 Campionatul Mondial de tenis de masă - juniori (Australia)

7–13 Cupa Mondială de hochei pe gheaţă - Divizia I, Grupa B (Polonia)

8–14 Cupa Mondială de hochei pe gheaţă - Divizia I, Grupa A (Germania)

9–19 Biliard - Campionatul Mondial - Bila 9 (Qatar)

12–15 Golf - President Cup (Australia)

13 decembrie –1 ianuarie 2020 Campionatul Mondial de darts (Anglia)

26 decembrie – 5 ianuarie 2020 Campionatul Mondial de hochei pe gheaţă (Cehia)

 

Sursa www.pariurix.com