5 Mai, zi de neuitat pentru fotbalul călărăşean!

5 Mai rămâne o zi de referinţă pentru fotbalul călărăşean. În urmă cu exact 3 ani de zile, Dunărea reuşea să obţină dreptul de promovare, în premieră, în liga 1, cu 5 etape înainte de finalul unui sezon pe care nu-l vom uita niciodată.

În meciul desfăşurat la Călăraşi, în cadrul etapei a 33-a, elevii antrenaţi de Dan Alexa se impuneau cu 3-1 în faţa bănăţenilor de la Ripensia, deşi erau conduşi la pauză cu 1-0.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 30 prin Marius Toma, unul din stâlpii defensivei, Dunărea egalând în minutul 47 prin atacantul, Valentin Munteanu. Echipa noastră a trecut în avantaj în minutul 54 după reuşita lui Alin Dobrosavlevici. Scorul final, 3-1 l-a stabilit Silviu Pană care a înscris în minutul 84. O repriză excepţională încununată cu o promovare aplaudată minute de şir de sute de suporteri cărora nu le veneau să creadă că sunt martorii unei performanţe unice înregistrată de fotbalul călărăşean!

După acea victorie, a 26-a stagională, Dunărea avea în cont 83 de puncte, cu 17 mai multe decât ocupanta locului 3, Chindia Târgovişte (66 de puncte). Practic, echipa noastră era în L1 cu 5 etape înainte de finalul campionatului!

În rundele rămase de disputat până la finalul stagiunii, Dunărea a mai strâns 3 victorii, o remiză şi un eşec, clasându-se finalmente pe primul loc în clasament. Alături de echipa noastră în L1 a mers şi Hermannstadt, formaţie clasată pe 2, la două puncte distanţă în urma „galben – albaştrilor”.

5 mai | Et. 33: Dunărea – Ripensia 3-1

Au marcat: Valentin Munteanu (47’), Alin Dobrosavlevici (54’), Silviu Pană (84’) / Marius Toma (39’)

Dunărea: Florin Muntean – Bogdan Vasile (Ciprian Rus, 46’), Bogdan Şandru (Călin Cristea, 66’), Alin Dobrosavlevici, Gaston Mendy – Alexandru Stoica, Cristi Puşcaş, Gabriel Preoteasa (Paul Iacob, 46’), Silviu Pană – Bodo Kanda, Valentin Munteanu.

Rerzerve: Gabriel Popa – Gabriel Toma, Gaetan Missi Mezu, Dino Spehar.

Antrenor: Dan Alexa

Ripensia: Rădulescu – Popa, M. Toma (N. Hecsko, 90’), Bocşan, C. Toma – Stoi (S. Bobină, 90’), Tudor – Dumiter, Golda, Ungureanu – Mediop Nediaye.

Antrenor: Ciprian Urican