D. Chirilă: Pentru Clubul Sportiv Municipal Călăraşi, 2017 a fost un an extraordinar!

Dumitru Chirila

În competiţiile interne şi internaţionale, sportivii din cadrul CSM Călăraşi au obţinut un număr record de 137 de medalii din care 44 de aur, 49 de argint şi 44 de bronz.

Clubul Sportiv Municipal Călăraşi, club fanion pentru sportul călărăşean şi chiar naţional, încheie anul cu o zestre impresionantă de medalii obţinute în cadrul competiţiilor naţionale şi internaţionale. Directorul Dumitru Chirilă susţine că sportivii secţiilor de atletism, canotaj, kaiac – canoe şi lupte libere au câştigat un număr record de 137 de medalii.Prin profesionalism, pornit din pregătire şi standarde foarte înalte, prin determinare şi munca avântată de zi cu zi, am reuşit în anul 2017 să obţinem un număr record de medalii şi locuri fruntaşe, respectiv 137 de medalii la Campionatele şi Concursurile Naţionale şi Internaţionale, dintre care 44 de medalii de Aur, 49 de medalii de Argint  şi 44 de medalii de bronz. Pe secţii sportive, Atletismul a obţinut 20 de medalii, Boxul, 36 de medalii, Canotajul a câştigat 43 de medalii, Kaiacul-Canoe, o medalie iar Luptele, 36 de medalii. Fără putinţă de tăgadă, anul 2017 este, pe departe, cel mai bun an din istoria sportului din Călăraşi. Puţine cluburi din România se pot mândri cu asemenea rezultate.” a declarat Chirilă care a continuat “Am fost energici, exigenţi şi dedicaţi. Am demonstrat că am avut o strategie corectă, susţinând puternic sportivii de top, dar fără a neglja depistarea, atragerea şi selecţia unui număr mare de copii sănătoşi şi talentaţi, pentru asigurarea unei generaţii viitoare valoroase de sportivi. Am format, în Călăraşiul nostru drag,  sportivi şi campioni inegalabili, care au obţinut medalii nu doar în ţara, ci au căştigat în anul 2017 tot ce se putea câştiga la cele mai mari competiţii sportive ale lumii! S-au obţinut nu mai puţin decât 9 medalii la Campionatele Mondiale şi la Campionatele Europene, amintind, în preajma sărbătorilor de iarnă, care şi de aceea vor fi mult mai frumoase, titlurile de campioni mondiali şi europeni şi medaliile sportivilor Adriana AILINCĂI, Alexandru CHIOSEAUA şi Mădălina CAŞU de la Canotaj - antrenaţi de Daniel BĂNĂŢEANU şi Eugen SUCIU, ale atletului Samuel Andreas BUCŞĂ – antrenat de Virgil COSTACHE, ale boxerilor Tavi DOBRE – antrenat de Valentin ANGHEL, Mădălin POPESCU – antrenat de Constantin BEBEŞELEA şi MANEA Antonio Marco – antrenat de George ANGHEL.”

În opinia sa, rezultatele excepţionale obţinute în 2017 au la bază susţinerea autorităţilor locale care au oferit sprijin moral şi financiar sportivilor, antrenorilor, conducerii clubului. “Toţi acesti sportivi minunaţi, antrenorii lor inimoşi, autorităţile locale, în frunte cu Domnul Primar Daniel Drăgulin şi cu Domnul Vasile ILIUŢĂ, media locală, fără de care nu se poate şi absolut toată lumea care a contribuit, de vreun fel, la obţinerea acestor rezultate nemaiîntalnite în Călăraşi, merită respectul, lauda şi felicitările noastre, întreg poporul român bucurându-se şi mândrindu-se cu aceste rezultate remarcabile, care ne-au crescut demnitatea şi pofta de viaţă. Doar muncind împreună, în echipă, putem să obţinem şi să ne bucurăm de aceste realizări deosebite. Prin aceste rezultate, munca noastră a fost recunoscută şi răsplătită nu doar pe plan local ci şi de federaţiile sportive şi Ministerul Tineretului şi Sportului. Prin aceste rezultate am confirmat toată încredera investită în sportul călărăşean.” a continuat reputatul manager al CSM Călăraşi care a încheiat adresând mulţumiri tuturor iubitorilor sportului călărăşean. “Mulţumim şi aplaudăm pentru aceste rezultate uimitoare, care ne obligă şi ne responsabilizează şi mai mult, pe noi toţi, în anul 2018. Dorim tuturor sănătate, prosperitate şi Sărbători fericite!” a conchis prof. Dumitru Chirilă.