CSM Călăraşi | Cristina Drugă, cea mai bună sportivă a anului!

CSM Călăraşi a dat publicităţii astăzi clasamentul celor mai buni 10 sportivi ai anului. Şi în acest an, canotajul a fost la loc de cinste, dominând topul.

Pe primul loc s-a clasat cu un total de 240 de puncte canotoarea Cristina Drugă (foto – a 3-a de la stânga la dreapta), campioană europeană U23, vicecampioană mondială U23. Tot în acest an, Drugă (21 de ani) o obţinut locul 5 la Cupa Mondială de seniori, competiţie desfăşurată în perioada 8-10 iulie la Lucerna (Elveţia).

Pe locul 2 se află Ana Maria Mătran, tot canotaj, cu 167 de puncte. Mătran a obţinut aurul la CM U19 şi la CE U19, precum şi la CM, respectiv CE Juniori.

Ultima treaptă a podiumului este ocupată de Iuliana Timoc, canotaj, cu 137 de puncte. Timoc a obţinut medalia de argint la CE U23.

Locul 4 revine tot canotajului prin Bianca Ifteni, 119 puncte. Pe 5 s-a clasat Florentina Biru, lupte, cu 107 puncte.

Pe 6 se situaează tânărul pugilist, Ionuţ Pavel, cu 76 de puncte. Urmează pe 7 atleta Andreea Taloş, cu 75 de puncte. Locul 8 a revenit lui Alin Buzdugan, canotaj, cu 66 de puncte.

Pe 9 se situează Gabriela Cuc, lupte, cu 36 de puncte. Top 10 se încheie cu Mihai Palaghia, lupte, cu 20 de puncte.