Pentru al doilea an consecutiv, Adriana Ailincăi şi Alexandru Chioseaua (ambii canotaj) au fost desemnaţi cei mai buni sportivi ai CSM Călăraşi, pe anul 2017.
Pe locul 2 se situează Mădălina Caşu (canotaj) iar pe 3, atletul Samuel Bucşă.
Clasamentul a fost intocmit conform Sistemului de atribuire a punctelor stabilit de MINISTERUL TINERETULUI ŞI SPORTULUI în raport cu rezultatele sportive, respectiv în raport cu cele 149 medalii obţinute de sportivii şi antrenorii CSM Călăraşi în anul 2017, la campionatele şi concursurile sportive oficiale naţionale şi internaţionale.
S-a ţinut cont şi de potenţialul şi perspectiva de posibile viitoare mari performanţe ale sportivilor.
Cel mai bun antrenor al anului este prof. Daniel Bănăţeanu (canotaj), el fiind urmat de Eugen Suciu (canotaj) şi Valentin Anghel (box).
CSM Călăraşi a obţinut în anul 2017 un număr impresionant de 149 de medalii, faţă de 127 în anul 2016, la Campionatele şi Concursurile naţionale şi internaţionale, obţinând de asemenea un număr remarcabil de clasări pe locurile IV-VI la finalele pe ţară şi la competiţiile internaţionale. Au fost obţinute 51 de medalii de Aur, 53 de medalii de Argint şi 45 de medalii de Bronz, la absolut toate categoriile de vârstă.
CSM Călăraşi a promovat în anul 2017 un număr de 35 de sportivi în Loturile Naţionale ale României, asigurând astfel perspectiva sportului din ţara noastră în anii următori.
Topul celor mai buni sportivi şi antrenori în anul 2017
1. Adriana Ailincăi - Canotaj (foto sus - dreapta), antrenor Eugen SUCIU
Campioană mondială - categorie de vârsta U 18, Trakai-Lituania, 04.08.2017
Medalie de aur la Campionatele Europene - U 18, Germania, 21.05.2017
Multiplă medaliată la Campionatele Naţionale de jun, tineret şi seniori.
1. Alexandru Chioseaua - Canotaj (foto sus - stânga), antrenor Daniel BĂNĂŢEANU
Campion European - U 23, Kruswica, Polonia, 03.09.2017
Multiplu medaliat la Campionatele Nationale de Tineret şi Seniori ale României
2. Mădălina Caşu - Canotaj, antrenor Eugen SUCIU
Vicecampioană Europeană U 23, Kruswica, Polonia, 03.09.2017
Multiplu medaliată la Campionatele Naţionale de Tineret şi Seniori ale României
3. Andreas Samuel Bucşă - Atletism, antrenor Virgil COSTACHE
Medaliat cu bronz la Campionatele Mondiale U 18, lungime, Nairobi, Kenya
Campion Balcanic Jun, Istanbul, Turcia, 03-04.06.2017
Multiplu medaliat cu aur la Campionatele Naţionale de Jun 2, Jun 1 şi Tineret
A obţinut un nou record de juniori al României în anul 2017.
4. Tavi Dobre - Box, antrenor Valentin ANGHEL
Medaliat cu bronz la Campionatele Europene de juniori, 16 ani, Albena, Bulgaria
Medaliat cu aur la Campionatele Naţionale de Juniori, Tg Jiu, 12.08.2017
Medaliat cu aur la Turneul Internaţional de la Klin, Slovacia, 18.06.2017.
4. Mădălin Popescu - Box, antrenor Constantin BEBEŞELEA
Medaliat cu bronz la Campionatele Europene de juniori, Albena, Bulgaria
Medaliat cu aur la Campionatele Naţionale de Juniori, Tg Jiu, 12.08.2017
5. Marco Antonio Manea - Box, antrenor Georgian ANGHEL
Medalie de Bronz la Campionatele Europene de Cadeţi, Rm. Vâlcea, 25.07.2017
Medalie de aur la Campionatul National de Cadeţi, Brezoi, 05.05.2017
Medaliat cu aur la Turneul Internaţional de la Klin, Slovacia, 18.06.2017.
5. Daniel Costea - Box, antrenor Valentin ANGHEL
Locul V la Campionatele Europene U22, Brăila, 18.03.2017
Locul I la Campionatele Naţionale U 22, Brăila, 25.02.2017
Locul II la Campionatul Naţional de seniori, Bucureşti, 11.11.2017.
6. Ionela Denisa Luca- Atletism, antrenor Virgil COSTACHE
Locul I la Campionatul Naţional de seniori, Piteşti, 08.07.2017
Locul II la Campionatele Balcanice de seniori, Novi Pasar, Serbia, 15.07 2017
Locul VI la Campionatele Europene de seniori, Finlanda
7. Mihai Palaghia - Lupte - antrenor Dragoş HOGEA
Locul V la Campionatele Europene U 20, Dortmund – Germania
Locul I la Campionatul Naţional U 23, Timişoara, 18.02.2017
Locul I la Campionatul Naţional U 20, Craiova, 10.04.2017.
8. Valentin Dumbravă - Box, antrenor Constantin BEBEŞELEA
Locul V la Campionatul European de juniori, 16 ani, Albena, Bulgaria
Medaliat cu aur la Campionatele Naţionale de Juniori, Tg Jiu, 12.08.2017
9. Samuel Zainea - Lupte, antrenor Dragoş HOGEA
Locul II la Cmpionatele Balcanice de Cadeţi, Slovenia
Locul I la Campionatele Nationale de Cadeţi, 16 ani.
10. David Popa - Canotaj, antrenor Daniel BĂNĂŢEANU
Locul I la Campionatul Naţional de Ergometru, Seniori, Tg. Mureş, 11.03.2017
Multiplu medaliat la Campionatele Naţionale pe apă de juniori, Tineret şi Seniori.
Au mai fost nominalizaţi cu Diplome de Merit, 59 de sportivi, medaliaţi în anul 2017 la Campionatele sau Concursurile Naţionale pe ramura lor de sport sau la competiţii internaţionale, sportivi care nu “au prins” un loc în primii 10 sportivi ai clubului, dar care au avut rezultate foarte bune, printre care: Mădălina Buzdugan - medaliată cu aur la Campionatul Naţional de Canotaj, seniori, Lidia Ion, Marian Ion, Mihaela Catană, medaliaţi cu aur şi George Ceparu, Florin Şchiopu, Eugenia Anghel, Diana Micu, Carmen Lupu, Andra Budescu, Nicolae Gogolos, Remus Dinu, medaliaţi la Campionatele Naţionale de Box, Antonio Dumitru Stoica, Cristina Drugă, Delia Clapon, Gabriela Paraschiv, Ştefan Sandu, Elena Burlacu, Robert Boboc, Valentin Munteanu de la secţia de canotaj, multiplu medaliaţi la Campionatele Naţionale; Adrian Budileanu, de la Secţia de Kaiac – Canoe; Matei Zainea şi Maria Apreutesei, medaliaţi cu argint şi bronz la Campionatele Balcanice de Lupte, jun, Sorina Mucuţa, Cristel Ciubotaru, Marian Deliu, Alexandru Apostol, Alexandra Simion, Sorin Căpriţa, Sorin Antonio Iordache, Sorin Iordache Junior, Fabian Mircea, Andreea Nedelcu, Florentina Biro, de la Secţia Lupte, medaliaţi la Campionatele Naţionale.
Topul antrenorilor în anul 2017
1. Daniel Bănăţeanu - Canotaj
2. Eugen Suciu - Canotaj
3. Valentin Anghel - Box
4. Constantin Bebeşelea - Box
5. Virgil Costache - Atletism
6. Georgian Anghel - Box
7. Dragoş Hogea - Lupte
Director
Prof. dr. Dumitru CHIRILĂ