150 de ani de presă și activitate tipografică la Călărași

150 de ani de presă și activitate tipografică la Călărași

Primăria Municipiului Călărași și Consiliul Local Municipal, prin Comisia pentru activități științifice, învățământ, culte, probleme ale minorităților, organizează vineri, 21 martie 2025, un eveniment dedicat aniversării a 150 de ani de presă și activitate tipografică la Călărași.

Întâlnirea cu editorii și jurnaliștii călărășeni de ieri și de astăzi va avea loc, începând cu ora 13.00, la Muzeul Municipal, prilej cu care va fi vernisată și o Expoziție dedicată celor 150 de ani de presă și activitate tipografică la Călărași.

Inițatorul acestei manifestări, prof. dr. Constantin Tudor, consilier local: “Municipiul Călărași se numără printre puținele orașe de provincie în care cuvântul scris și tipărit este pus în slujba cetățenilor de aproape 150 de ani. Pe 16 martie 1875, de sub teascurile Imprimeriei Prefecturii de la Călărași, era tipărit primul ziar din Bărăgan, intitulat IALOMIȚA. De atunci și până astăzi în urbea de la cotul Borcei s-au redactat și tipărit în jur de 200 de ziare și reviste, unele dintre acestea, cum a fost cazul gazetei PĂMÂNTUL, aflându-se în fruntea presei de provincie.”

Sursa foto Facebook Constantin Tudor

fotoziaretudor2

Publish modules to the "offcanvas" position.

Comodo SSL
ARENAMEDIA.RO utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența Dumneavoastra pe site-ul nostru. Am actualizat politicile pentru a integra în acestea modificările specificate de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Va rugam sa cititi modul in care arenamedia.ro prelucreaza datele cu caracter personal. Prin continuarea navigării pe site-ul nostru confirmati acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de confidențialitate.