Convocați miercuri în ședință ordinară, consilierii județeni au stabilit prin vot vicepreședinții Consiliului Județean Călărași pentru mandatul 2024-2028.
Au fost doar două propuneri, ambele livrate de PSD. E vorba de Cristian Bogdan Mihai care a primit 23 de voturi (6 au fost împotrivă) și Dan Laurențiu Ionescu, 22 de voturi “pentru” și 7 “împotrivă”.
În noul mandat, PSD dispune de 17 mandate, PNL, 9 iar AUR, 4. Președinția CJ Călărași este deținută de social-democratul, Vasile Iliuță, aflat la al 3-lea mandat.
Absent pentru a doua oară, liberalul Valentin Barbu riscă să rămână în afara Consiliului Județean, președintele Iliuță solicitând liderului grupului de aleși PNL, Roxana Pațurcă să inițieze procedura desemnării unui înlocuitor.
Tot în cadrul aceleași ședințe a fost adoptată și Hotărârea privind organizarea comisiilor de specialitate ale Consiliului Județean Călărași pe principalele domenii de activitate.