FUTSAL / Dunărea a câştigat şi s-a calificat în play – off!

Dunărea Călăraşi a confirmat forma bună din acest început de an, câştigând miercuri seară, la Călăraşi, şi partida cu Informatica Timişoara din cadrul rundei a 13-a, penultima a sezonului regular, scor 4-1 (1-1).

„Galben – albaştrii” au început relativ curajos duelul, luându-l în câteva rânduri la ţintă pe portarul Timişoarei care avea să cedeze însă în minutul 10. Stefan Krstic a marcat un gol imparabil provocând prima undă de bucurie în sala Ion C. Neagu. Bănăţenii n-au resimţit şocul şi fix după 5 minute fără 12 secunde egalează, portarul Toniţă neavând nicio reacţie după torpila decarului Informaticii.

Prima parte se încheie 1-1 însă la reluare, Şoty&Co îşi pun amprenta şi pe tabelă. Marian Plugaru înscrie pentru 2-1 în minutul 23. Echipa noastră profită de eliminările din tabăra Timişoarei, 2 la număr şi marchează şi al 3-lea gol prin acelaşi Krstic în minutul 26. Ultima lovitură o dă spaniolul Yanez Galan în minutul 32, Dunărea obţinând o victorie facilă care-i aduce şi o calificare în play – off de pe locul 3.

A fost prima confruntare din acest an dintre cele două rivale dintr-un şir de 4. Următoarea dispută va avea loc peste vreo 11 zile la Timişoara, în cadrul sferturilor de finală ale Cupei României. Dunărea şi Informatica se vor mai afla faţă în faţă şi în play – off, bănăţenii fiind şi ei, matematic, calificaţi.

Partida a fost precedată de un moment de reculegere emoţionant, susţinut în memoria celui care a fost Gigi Zlătineanu, kinoterapeutul echipei noastre decedat în urmă cu câteva zile la doar 52 de ani

În derby-ul „lanternelor”, desfăşurat tot miercuri seară, la Miercurea Ciuc, campioana Imperial WET a trecut la pas de ultima clasată, CFF Clujana cu 14-0. Ultima partidă a rundei e programată joi seară la Galaţi între United şi Autobergamo Deva.

Etapa a 13-a

Dunărea Călăraşi – Informatica Timişoara 4-1

Au marcat pentru Dunărea: S. Krstic (09:18, 25:22), M. Plugaru (22:35), Yanez Galan (31:13)

Imperial WET Miercurea Ciuc – CFF Clujana 14-0